Snídaně batolat a malých dětí je důležitá, je to pro nás aktuální téma. Čtěte náš předchozí článek: Zdravá energie pro batolata: Dodá ji cereální snídaně. Řada maminek snídani pro své dítě podceňuje nebo dětem dává potraviny, které nejsou pro věk dítěte ještě vhodné. Platí to pro bílé pečivo a pro některé mléčné výrobky – vždy je dobré sledovat, zda dítěti potravina vyhovuje ve spojení s jeho věkem.

Připravili jsme pro vás rozhovor s odborníkem, který nám odpověděl na dotazy, a my mu za jeho odpovědi děkujeme. Na otázky odpovídal MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primář Kliniky dětského a dorosteneckého lékařství Všeobecné fakultní nemocnice Praha.

kaše

Jak by měla vypadat snídaně batolat?
1)      Určitě snídat

2)      Snídaně by měla obsahovat složené sacharidy, ne sladkosti (tzv. cereální kuličky obalené jednoduchými cukry) a slané věci (např. šunka nebo sýry s velkým obsahem tuku a soli)

kašeMaminky jsou zvyklé zařazovat do snídaní malých dětí bílé pečivo jako je rohlík nebo houska, jak to vnímáte?
Jedná se o potraviny s malým obsahem vlákniny, které rychle uvolňují cukr což je pro metabolizmus nevýhodné.

Maminky ale v jiných zemích volí jako vhodnou variantu snídaně mléčnou kaši s obilninami. Naše maminky mají ale kaši spojenou s večeří a potřebou plnosti před usnutím. Co si o tom myslíte?
Na pořadí zařazování tzv. nemléčných příkrmů nezáleží. Pro start do celého dne je vhodné nabízet adekvátní cereální kaše po ránu.

Máte již nějaké zkušenosti s maminkami, které volí pro své děti snídaňovou kaši?
Stále častěji doporučení podávat cereální kaše v poslední době matky naslouchají.

Jaký význam ve stravování má mléčná kaše v případě snídaně?
Dodává pomalu se uvolňující zdroj energie (polysacharidy), vlákninu (vhodné pro optimální tvorbu a vyprazdňování stolice) a spolu s mlékem, ve kterém se obvykle rozpouští, dodává vápník.

Značka Hami doporučuje maminkám pro snídání dětí mléčnou kaši, která obsahuje 7 obilnin – je to podle vás dobrá volba pro snídani? Pokud ano proč?
Splňuje všechny výše uvedené atributy.

kaše

Děkujeme panu primáři za rozhovor

Redakční tip - Zdravá snídaně pro start do nového dne

kaše

Ne nadarmo se říká, že snídaně je hlavním zdrojem energie pro celý den, a proto bychom ji neměli vynechávat. Toto pravidlo platí u kojenců a batolat dvojnásob. Pravidelné snídání patří ke správným stravovacím návykům, které si člověk buduje právě už od raného dětství. Malé děti však často dostávají snídani zcela nevhodnou – snídají pečivo se sýrem, máslem, šunkou nebo sladké pečivo, jako jsou vánočky, koláče či sušenky. Takové snídaně, typické pro jídelníček dospělého, ale obsahují příliš mnoho soli, jednoduchých cukrů či nevhodných tuků. Z aktuální studie provedené na více než 800 českých dětech ve věku do tří let vyplývá, že dětský jídelníček je především přesolený. Zároveň mají děti ve stravě i nadmíru cukrů. Není se čemu divit, protože podle studie přijímají dvouleté děti 20 % energie ze sladkostí! To logicky vede k nadváze a obezitě. Navíc malým dětem chybí železo. „Zdravá dětská snídaně by měla obsahovat především komplexní sacharidy bez přidané soli či jednoduchých cukrů. Sacharidy z obilnin jsou ideálním zdrojem zdravé energie a výrazně mohou pokrýt zdroje cenných látek pro každý den,“ upozorňuje MUDr. Frühauf.

kaše

Obilné kaše jsou snadné na přípravu a určené přesně pro malé děti podle jejich věku. Právě věkové určení by mělo být základním vodítkem, jak kaše a cereálie vybírat. Není totiž vhodné podávat kojencům a batolatům sladké cereálie či kuličky plné cukru nebo celozrnné pečivo, které jejich trávicí trakt neumí ještě správně zpracovat. Na trhu je k dostání řada kojeneckých a batolecích obilných kaší a snídaňových cereálií, mezi kterými si každé dítě najde svého favorita, ať už se jedná o rýžové, krupicové či vícezrnné kaše s příchutí medu, vanilky nebo různých druhů ovoce. „Obilné kaše s věkovým určením jsou vhodnou potravinou s ohledem na výživovou hodnotu i surovinovou kvalitu. Jako potraviny určené kojencům a batolatům totiž podléhají přísným pravidlům pro bezpečnost potravin. V neposlední řadě rodiče vyberou díky věkovému určení kaši správné konzistence – pro kojence zcela jemné kaše, pro batolata hustější kaše s drobnými kousky,“ vysvětluje MUDr. Frühauf.

Více se o zdravé snídani dozvíte zde.

Vyzkoušejte si také interaktivní kvíz zde.