Představte si jablko - před nežádoucími vnitřními procesy a vysycháním ho chrání tenká vrstva na povrchu. I my takový ochranný kryt máme. Z padesáti procent jej tvoří lipidy Ceramidy, které s podporou cholesterolu (25 procent) a mastných kyselin (12 procent) zajišťují, aby přes kůži do těla nepronikaly toxiny, alergeny, nežádoucí mikroorganismy a škodlivé UV záření. Zároveň zabraňují dehydrataci, tedy nadměrnému úniku vody z pokožky ven.
605dd50c2a624obrazek.png
Ceramidy jsou složené z mastných kyselin a tzv. sfingosinu a tvoří jakousi matrici pro několik řad plochých buněk - korneocytů. Oblíbené je přirovnání k maltě a cihlám, přesně tak to v nejvrchnější vrstvě kůže, které se říká sratum corneum, vypadá. “Po dlouhá léta byla vnímána pouze jako vrstva buněk bez jakéhokoliv zásadnějšího významu. Dnes je však nazírána jako živá tkáň, která plní ochranné a adaptivní fyziologické funkce  včetně odolnosti proti nárazu, při tření i tahu. Kromě toho je klíčová z pohledu hydratace pokožky - Ceramidy zadržují vodu, mají zvláčňující účinek a zlepšují elasticitu kůže,” vysvětluje MUDr. Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. 

V mladé zdravé pokožce se vytvoří přibližně 100 mg novy´ch Ceramidů denně, aby nahradily ty poškozené nebo zaniklé. S přibývajícím věkem ovšem tato samoobnovovací schopnost klesá a jejich množství v kůži ubývá - přibližně je to o jedno procento každý rok. Nedostatkem Ceramidů ovšem trpí i lidé s chronickými kožními onemocněními.

U stavů, které jsou charakterizovány narušenou skladbou této vrstvy pokožky - například u lupénky či atopické dermatitidě dochází ke zvýšení propustnosti pro vodu, což je pak provázeno typickými projevy jako suchost kůže, její olupování a šupinatění. Obdobně je tomu rovněž u osob ve vyšším věku, u kterých je obecně zjišťován nižší podíl vody v těle ve srovnání s mladšími jedinci a kůže je proto náchylnější k vysoušení,” dodává MUDr. Jiří Slíva.  

Jak tedy na vrásky a další projevy stárnoucí pokožky? Soustředit se pouze na dodávání populárních anti-age látek jako jsou kolagen nebo kyselina hyarolunová, které dokážou mj. opravit  již stávající vrásky, nestačí. Je nutné začít včas myslet i na uzamykání vlhkosti v kůži a už po třicátých narozeninách začít pravidelně doplňovat lipidovou “maltu” - Ceramidy. Hledejte je mezi ingrediencemi v kosmetice, kterou používáte, a pokud chcete dosáhnout maximálních účinků, myslete také na výživu zevnitř. 
605dd4fb72a5bobrazek.png

Orální užívání Ceramidů může fyziologii kůže zásadně ovlivnit a tím vylepšit kondici jak zdravé pokožky, tak i postiženou stavy, které jsem zmiňoval,” uzavírá MUDr. Jiří Slíva.

Náš tip - nepřekonatelné anti-age kombo jsou kolagenové drinky doplněné o Ceramidy. Zkuste to! 

Reklama