Jak to tedy vlastně je, máme si v zimě vlasy před mrazem chránit? Jakou pokrývkou hlavy?

V létě jsou pro naše vlasy největší nepřátelé slunce, mořská sůl či chlorovaná voda. 
V zimě je to
přechod z mrazu do tepla a opačně – prostě prudké změny teploty. Také nepříznivé počasí a smog.

Ochranou jsou kosmetické prostředky a také vhodná čepice. Protože připravit vlasům „saunu“ pod příliš teplou neprodyšnou čepicí také není to pravé.

 

V zimním období používáme na vlasy výživné masky, připravované na tukové bázi. Některé ženy se domnívají, že všemožné pěny, laky a další podobné produkty, určené ke zpevnění účesu, jsou pro vlasy škodlivé. Ale tyto preparáty mají naopak v zimě funkci ochrannou.

Postup při jejich aplikaci je následující: nejprve balzám, potom pěna, nakonec lak. Mělo by být samozřejmostí používání kvalitních značek a také v rozumném množství.

V létě jsou naše vlasy sušší, proto potřebují zesílenou hydrataci. V zimě naopak, tuková ochrana vlasů je mnohem účinnější.

Existují zábaly či masky dvojího druhu, právě pro použití na léto a na zimu.

 

Co vlastně masky jsou?

Maska je vlastně něco jako „parní lázeň“ s výživnými a oživujícími složkami.
Po nanesení masky na umytou hlavu ji pokryjeme igelitem a osuškou. Necháme působit podle návodu, doporučuje se cca 30 minut. To umožní proniknout účinným látkám hluboko do vlasu a prohřátí vlasových kořínků. Díky tomu se lépe vyživí jejich cibulka a z té potom vyrůstá vlas odolnější, pružnější a lesklejší.

 

A podle čeho máme volit vlasové masky?

Tady platí, že se máme řídit typem naši pleti. Jednoduše řečeno – co prospěje našemu obličeji, to prospěje i vlasům.

 

Několik tipů z babiččina receptáře:

1/ 1 polévková lžíce ovesných vloček, přidáme 15 g másla nebo olivového oleje, na mírném ohni zahřejeme. Teplé naneseme na vlasy a pokožku vlasů, zabalíme do fólie, zabalíme do froťáku a necháme působit 10 minut.

2/ med smícháme se šťávou citronu, naneseme, necháme 10 minut působit, vlasy budou pružné a lesklé.

3/ 1x týdně oplachujte vlasy vlažnou vodou okyselenou citronem – musí se jednat o skutečnou šťávu z citronu, nikoliv koncentrát nebo dokonce kyselinu citronovou. Tato lázeň obnovuje keratin a vrací vlasům lesk.

 

Jak je to s barvenými vlasy?

Barvené vlasy vyžadují speciální péči po celý rok.
Barvení je totiž zásah do struktury vlasu. Proto používejte šampony, kondicionéry a vlasové masky výhradně na barvené vlasy. Obsahují prostředky, které zvláčňují a uhlazují vlasové vlákno a dodávají mu hebkost a lesk.

A dodám jednu špatnou zkušenost – podlehla jsem reklamě a koupila šampon s kyselinami… Po umytí jsem zjistila, že místo hlavičky červené ji mám žlutou … všechna barva byla pryč.


Máte nějaký osvědčený recept?
Nosíte v zimě čepici nebo alespoň kapuci?