Příznivá cena plastových oken je jedním z důvodů jejich velké obliby. Označit však plastová okna jen jako ekonomickou volbu bylo přinejmenším nespravedlivé, protože svými vlastnostmi jsou zcela srovnatelná s dražšími dřevěnými okny.

Plastová okna i pro náročné

Moderní plastová okna se z hlediska svých vlastností směle vyrovnají dřevěným oknům. Kromě příznivé ceny plastových oken je jejich další oceňovanou výhodou fakt, že není třeba speciální péče o jejich povrchovou úpravu. I když si pořídíte plastová okna v dekoru dřeva, stále platí, že je stačí umýt. U dřevěných oken ale musíte věnovat pozornost povrchové úpravě dřeva. Pokud péči podceníte, za pár let se to minimálně na vzhledu dřevných oken může výrazně projevit.

plastová okna

Cena plastových oken je dána plastovým profilem a typem použitého zasklení. V každém případě platí, že zasklení tvoří podstatnou část ceny za plastová okna. Vliv na jejich cenu má také to, zda zvolíte bílou barvu, či sáhnete po dražším barevném provedení.

Nepsaným standardem poslední doby jsou plastová okna stavební hloubky větší než 70 mm, se středovým těsněním zasklená trojsklem. Stavební hloubka rozhoduje o izolačních vlastnostech oken, středové těsnění pak zlepšuje jak tepelnou tak zvukovou izolaci. Lepší tepelnou izolaci poskytuje zasklení trojsklem, které navíc velmi výrazně omezuje případné rosení oken. Oproti běžnému dvojsklu je ale třeba počítat s vyšší cenou. Cenu za okna navýší také volba speciálního bezpečnostní či protihlukového zasklení.

Velkou pozornost je třeba věnovat výběru oken pro pasivní domy. Cena plastových oken, které vyhoví náročnějším požadavkům na okna pro pasivní domy, je samozřejmě vyšší.

Kvalitní plastová okna mají svou cenu

Jaká plastová okna jste si pořídili, se většinou pozná až po nějaké době používání. Zkouškou bývá obvykle první zima. Pokud se objeví závažné problémy, může být problém i v tom, že jste podcenili kvalitu plastových oken. Pořízení levných plastových oken totiž nemusí být vždy výhrou. Cena plastových oken většinou odráží i jejich kvalitu.

Kvalita plastových oken je do jisté míry skryta. Pokud se při koupi budete řídit jen cenou plastových oken, může se po nějakém čase taková koupě stát i noční můrou.

plastová okna

Pokud se po čase začnou plastová okna kroutit, bude jimi táhnout a půjdou špatně zavírat i seřídit, asi vám nepomůže pomyšlení, že cena platových oken byla více než příznivá. Pokud váš dodavatel ušetřil na kovové výztuze, která za tzv. tvarovou stabilitu plastových oken většinou odpovídá, mohou nastat problémy velmi brzy. Zejména pokud si pořizujete plastová okna větších rozměrů, okna v barevném dekoru, případně posuvné systémy, věnujte volbě plastového profilu velkou pozornost.

Většinou očekáváme od nových plastových oken, že nám budou dlouho sloužit a ušetří náklady na vytápění. Aby tomu tak skutečně bylo, je dobré nerozhodovat se pouze podle ceny plastových oken. Kvalita není zadarmo a u plastových oken to platí dvojnásob, protože skutečná kvalita se může projevit i po několika letech.

Reklama