60a64a36d581ashutterstock-649681828.jpg
Ceny roubenek v dobrém stavu se pohybují i okolo pěti milionů korun. Momentálně jich na prodej příliš není. Foto: Shutterstock

Na tomto vývoji má svůj podíl bezesporu aktuální epidemiologická situace a s ní spojené omezení cestování. Zatímco ještě před dvěma lety jsme si mohli pochvalovat cenovou dostupnost letenek do exotických zemí a jednoduchost cestování obecně, nyní se lidem jen tak odletět za teplem nechce. Svůj podíl na tom mají restrikce v daných zemích a také podmínky po návratu zpět vyžadované českou vládou.

K tomuto problému se tak spoustu lidí staví vyčkávavě a mezitím, než se situace uklidní, poznávají alespoň Českou republiku. Společně s tím však roste i touha po jakékoli formě rekreace a kde jinde se rekreovat, než na chatě? Chat a chalup je však na tolik lidí málo a není výjimkou, že na jeden objekt zavolají desítky, ne-li stovky zájemců. To přirozeně žene ceny rekreačních nemovitostí nahoru a lidé si na ně nezřídka berou hypoteční úvěr.

shutterstock-1748091461.jpg
Malá chatka ze dřeva u vody v ne příliš dobrém stavu stojí klidně i okolo 600 tisíc korun. Foto: Shutterstock

Registrujeme zvýšenou poptávku po chatách a chalupách a naopak teď před sezonou se výrazně snížil počet prodávajících. Nejčastěji se o chaty zajímají lidé žijící v bytech a ve městech, kteří pro sebe hledají alternativu, kde mohou trávit volný čas, ale i pracovat,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na region Berounska.

A právě do této části Čech často unikají právě lidé žijící nebo pracující v Praze. Hlavní město je odsud totiž dobře dostupné a přitom se kolem Berouna stále najde velké množství míst nabízejících soukromí a nádhernou přírodu. „Zatímco dříve nebylo výjimkou, že lidé kupovali chaty klidně i na druhém konci republiky, než sami bydleli, nyní se snaží najít něco v dojezdové vzdálenosti do hodiny od svého bydliště. To připisujeme například i tomu, že na chatě spoustu lidí netráví jen dovolenou nebo víkendy, ale jsou tu i na home office, který je teď v Čechách více rozšířený než kdy jindy. S tím jsou však samozřejmě spojené i požadavky na vybavení chaty. Lidé teď poptávají spíše kompletně zasíťované objekty, kde není problém například zavést internet,“ dodává Kindl.

shutterstock-1170730360.jpg
Foto: Shutterstock

Co by tak poradil zájemcům o rekreační nemovitost? Vyplatí se do chaty investovat nyní nebo je lepší počkat? Dle odborníků na nemovitosti nás teď pravděpodobně může čekat ještě další nárůst cen, a to hlavně z toho důvodu, že je před námi letní sezona. Mírného poklesu bychom se však poté mohli dočkat na podzim a případně poté i v době, kdy se za koronavirem budeme moci bez obav už snad jen ohlédnout. „Dá se předpokládat, že jakmile se svět alespoň trochu vrátí do normálu a spolu s tím začne být cestování zase o něco více komfortní, částečně zájem o chaty a chalupy upadne. To však může trvat klidně i několik let. Proto pokud někdo uvažuje o koupi tohoto druhu nemovitosti, neotálel bych,“ uzavírá Jakub Kindl.

Reklama