5f312ac280e81fb.jpgFoto: Visitor

Mezi nejúspěšnější filmy festivalu patří i český krátký hororový film Visitor (2020), ve kterém je hlavní postavou mladá žena Bára (Martina Babišová), která se vyrovnává se smrtí svého přítele ve své ošuntělé a špinavé garsonce v místní ubytovně. Během noci ji však navštíví nezvaný návštěvník – její mrtvý přítel toužící po odhalení jejich děsivého tajemství.

Film Visitor (2020) je krátkou a děsivou „noční můrou“ o rozpadu vztahu mladého páru která je v dnešní době, tak častým jevem. Zároveň také otevírá v dnešní době tak často řešené a stále aktuální téma domácího násilí, konkrétně domácí násilí páchané na ženách. Film vidíme pohledem ženy, která se právě v této situaci nachází a je stále pod tlakem strachu.

Tvůrci filmu jsou studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Režisérem filmu je Pavel Bartovský, začínající režisér, který se po režii krátkých animovaných a hraných reklam a přesunul i k režii krátkých hraných filmů. Dalšími členy štábu jsou např. střihač Lukáš Skalník (střihač filmů Abstinent (2018)), nebo produkční Veronika Hánová (členka produkčního týmu amerického seriálu Carnival Row).

10.jpgFoto: Visitor

Hereckému obsazení dominuje Martina Babišová v titulní roly a zároveň plní jeden z nejsilnějších článků celého filmu. Martina je mladá herečka, která se už objevila ve spoustě velkých a úspěšných filmových projektech, jako je seriál Carnival Row (2019 - ), Haunted (2018 - 2019) nebo Normal People (2020) ale také i ve vysoce sledovaných českých seriálech jako jsou Specialisté (2020) či Dáma a Král (2019).    

„Podle světových statistik zažije nějakou formu domácího násilí 1 ze 4 žen na světě. Jsem ráda, že jsem touto rolí a výhrou na filmovém festivalu v Torontu mohla dát slovo ženám, které někdy domácí násilí zažily. Já jsem měla štěstí a nikdy jsem nic podobného nezažila. O to bylo těžší si představit, čím vším si oběti domácího násilí projdou, proč v tom často zůstávají a proč je tak těžké se z toho vymanit. Mladou ženu, kterou jsem ve filmu hrála, její přítel mlátil tak, že to ona jednoho dne už neunesla a zabila ho. O to více to pro mě byla ještě zajímavější postava, protože nešlo jen o oběť domácího násilí, ale i o někoho, kdo se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou a zabít svého milovaného trýznitele, což z ní děla zároveň i pachatele a morálně ambivalentní postavu. Na zajímavé postavy mám štěstí, většinou začínám jako milá holka, která o chvíli později někoho unese, zabije nebo sní. Komplikované postavy mě baví, protože znamenají, že se toho musím naučit hodně nového a získám tak zase trochu pochopení pro dalších pár lidí na světě,“ říká Martina Babišová

Reklama