O rady a tipy na to, jak být udržitelnější v oblasti módy, kosmetiky i obecně přístupu k neplýtvání se podělí odborníci z neziskových organizací Potex, Zerowaster, Kokoza nebo Re-use centrum. Na místě se mohou návštěvníci těšit na inspirativní upcycling workshopy i na live talk show například s herečkou Míšou Tomešovou, stand-up komičkou Adélou Elbel nebo novinářem Janem Tunou.

6400951945548obrazek.jpg

Celý víkend 18.–19. března se v Centru Černý Most ponese v duchu ohleduplnosti k životnímu prostředí. Návštěvníci se mohou během obou dnů těšit na speciální upcycling dílnu, ve které snadno vdechnou starým věcem nový život. Vyzkoušet si mohou doslova proměnit svá stará trička v provazoplet nebo si ze sklenic vyrobit vlastnoručně gravírované nádoby na bezobalový nákup a dozví se mnoho dalších upcycling tipů. Dílna bude otevřena po celý víkend, a to vždy v čase 13.00–18.00.

K dispozici budou po celou sobotu od 13.00 také speciální pop-upy s přírodní kosmetikou, kde bude možné se s vizážistkami poradit, jak na udržitelnější líčení.

64009566a49dbobrazek.jpg

Až do 5. dubna bude v Centru také možnost tzv. swapování, neboli výměny vašich oblíbených knih, pokojových rostlin nebo třeba i oblečení pro děti, které byste rádi vyměnili za jiné. Smyslem takového swapování je udělat si výměnou radost navzájem a zároveň předejít zbytečnému plýtvání toho, co může dobře posloužit ještě někomu dalšímu.

640095574917dobrazek.jpg

Sobota 18. 3.: Jak na nové módní kousky a co s těmi starými
Nakupovat s rozmyslem a jasným plánem. I to je udržitelnost. Neznamená to ale, že z šatníku musí nutně vymizet styl a nápaditost. Během sobotního odpoledne se v live talk show představí stylistka Centra Černý Most Bára Havlíková a poradí základní pravidla tzv. kapsulového šatníku, do jakých kousků se vyplatí investovat i jak takové oblečení vybírat, aby nám díky své nadčasovosti sloužilo co nejdéle. O životním cyklu textilu, o nadměrné spotřebě oblečení, ale i tom, jaké kousky je možné darovat dál a kde následně pomáhají, promluví nezisková organizace Potex.

6400955d2ae4cblobid0.jpg

O svou vlastní zkušenost s udržitelnější (nejen) módou se podělí speciální hosté, herečka a zpěvačka Míša Tomešová a herečka Bára Nesvadbová.

Neděle 19. 3.: Udržitelněji i doma
Nedělní program live talk show bude názornou inspirací pro všechny, kteří již nějakou dobu přemýšlí o kompostování i v městských podmínkách. Praktický návod jak začít představí organizace Kokoza.
Návod, kde konkrétně v Centru Černý Most nakupovat bez obalu poradí nezisková organizace Zerowaster. Jednou z možných variant takového bezobalového nákupu je například dm drogerie markt, která návštěvníky seznámí s eko-drogerií. A jak přemýšlet nad druhým životem prakticky čehokoliv kolem nás navede Re-use centrum.

Nedělní live talk show obohatí speciální hosté jako například stand-up komička Adéla Elbel, herečka Vlastina Svátková nebo novinář Jan Tuna.

Kompletní přehled víkendového programu naleznete na webových stránkách Centra Černý Most www.centrumcernymost.cz.

Více o udržitelných iniciativách Centra, ale i jednotlivých značek v něm, se dozvíte na www.nakupyudrzitelne.cz.