Mnozí z nás si alespoň donedávna neuměli zkratku CAP vysvětlit. Dnes už, nejen díky zakládání stále nových a nových, ale i díky celkem podivnému zrušení toho na Bulovce, víme, že jde o “Centra aktivního porodu”.

Avšak jen hrstka ví, co vás při porodu v takovém centru čeká.

Měla jsem to štěstí, že jsem rodila v jedné z nemocnic, která toto centrum má. Pravda nemohu porovnávat, protože jsem rodila jen jednou, ale docela určitě si troufám tvrdit, že porod v těchto specializovaných porodnicích je dozajista příjemnější a pohodlnější. Alespoň o to se centra aktivního porodu snaží.

Snaží se, aby se maminka cítila jako doma. Každá z rodiček má svou vlastní porodní asistentku, která se o ni stará po celou dobu porodu. Je to fajn, zvláště pak pro maminky, jež rodily dříve. Ty se setkávaly se střídáním jednotlivých směn, a tak se jim kolikrát za porod povedlo “seznámit se” třeba i se třemi asistentkami.

Pokud rodíte za přítomnosti manžela, porodní asistentka vás nechává v klidu o samotě, abyste si mohli porod vychutnat, ale zároveň je neustále na blízku, kdybyste ji kdykoliv potřebovali. Zasahuje do porodu, jen když je to nezbytně nutné. Tady se klade důraz na přirozený průběh porodu.

V některých centrech ani nemusíte projít předchozí procedurou holení, klystýru a nedávají vám léky na utlumení bolesti. Rodíte naprosto přirozeně. Samozřejmě jen za předpokladu, že první doba porodní probíhá bez komplikací. Nastane-li sebemenší komplikace, nebo je potřeba dát “epidurál”, maminka je přeložena na klasický porodní sál, kde jsou na komplikace připraveni.

Rodíte-li v CAPu, pak vězte, že máte právo na soukromí. Zpravidla mají porodnice zařízené dvě místnosti. V jedné je lůžko, kde můžete odpočívat, v druhé jsou pak žebřiny, nejrůznější míče, na nichž si můžete ulevit od bolesti, speciální pytle a velká vana, v níž můžete rodit. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.

A co je asi nejdůležitější na celém projektu, je možnost vybrat si polohu, ve které budete rodit. Můžete vyzkoušet porod do vody, na míči, v sedě či v kleče. Záleží na vás, jak vám bude nejpříjemněji.

V poslední době se začíná stále více také rozmáhat návštěva porodní asistentky u maminky na oddělení šestinedělí. Pomáhají maminkám v péči o dítě, zajímají se o poporodní stav.

Porod v centru aktivního porodu, kde jsem rodila já, je zdarma. Avšak některé porodnice si nechávají porod zde platit. Cena se pohybuje kolem dvou tisíc, pokud před samotným porodem absolvujete předporodní kurz. Pokud ne, cena se šplhá ještě výš.

Každopádně je porod v těchto centrech příjemný...