Hlavním důvodem byly letenky. Nebyly extrémně levné, ale protože jsme měli pouze týden, volili jsme dobrý poměr cena a čas letu.  Navíc během svátku jsou obecně letenky celkem drahé a není moc prostor si vybírat. Vyšly nás kolem 12 000 Kč na osobu. Letěli jsme s polskou leteckou společností LOT. Měli jsme pouze jeden přestup 40 minut ve Varšavě, a tak jsme zhruba za 12 hodin byli z Prahy v Tokiu. Z polské aerolinky jsem byla trošku nervózní, moc jsem od nich neočekávala. Ale musím uznat, že mě mile překvapili. Na podzim jsem letěla dlouhý let s British Airways a polský servis byl dokonce ještě lepší než ten britský.
jap1.jpg
Co vše je třeba zařídit předem?
Často jezdíme na dovolenou pouze s letenkou a batohem. Ubytování, dopravu a vše kolem řešíme až na místě. V případě Japonska se ale určitě vyplatí vše si předem naplánovat. Nejde ani tak o jednotlivé výlety, ale určitě je důležité mít předem zajištěné ubytování a jízdenky na vlaky.
5a858abc7444cobrazek.png

Ubytování jsme sháněli přes airbnb. Týden pro dva v Tokiu nás vyšel zhruba na 7 000 Kč, což je na Japonsko opravdu za hubičku. Připravte se na to, že pokoje jsou v Tokiu hodně maličké, protože místa tam prostě není na zbyt. Je lepší netahat s sebou celý šatník, protože to vážně nebudete mít kam dát. Vybrala jsem nám ubytování u nádraží Ueno, protože po Japonsku jedině vlakem. Tím jsme ušetřili hodně času i peněž za ježdění po Tokiu.

5a8589efb0cb6obrazek.pngNejdůležitější vůbec je zařídit si Japan rail pass, díky kterému budete moci jezdit vlakem po celém Japonsku, ale také po Tokiu. Je určen pouze pro cizince a musí se zařídit doma, po příletu už ho neseženete. V Čechách jsou na to asi dvě agentury. Já je zařizovala přes cestovku JTB (dojaponska.cz). Dá se to vyřídit poštou, na to ale myslete hodně dopředu, protože to trvá několik týdnů. Nebo osobně v Kaprově ulici v Praze. Což byla naše varianta, protože jsem to samozřejmě začala řešit asi týden před odletem. Byla tam navíc moc milá paní, která toho o cestování vlakem o Japonsku dost věděla, takže jsem se s ní rovnou o všem poradila. Po příletu je potřeba poukaz, který si vezete z Čech, vyměnit za „lítačku“, jež se dá využít už na cestu z letiště. Existuje několik variant. My měli klasickou economy třídu na týden a na osobu vyšel zhruba 6 000 Kč. Zdá se, že je to hodně, ale při cenách vlaků v Japonsku jsme projezdili několikanásobně víc. Jen si dávejte pozor, abyste si nevybrali spoj některé ze soukromích železničních společností, na ty Rail pass neplatí.


Po Japonsku jedině vlakem
V Japonsku se určitě nevyplatí si půjčovat auto. Z železnice jsme byli nadšení. Všechny vlaky jsou moderní, čisté a jezdí přesně na čas. Highlight je pak Shinkasen, díky kterému se za pár hodin dostanete stovky kilometrů daleko. Stejně kvalitní jsou i nádraží. Všude seženete drobné občerstvení a najdete čisté veřejné toalety. Pokud máte Rail pass, nemusíte již kupovat žádné jízdenky, ale je potřeba si vždy na nádraží zamluvit v kanceláři místenku. K vyhledávání spojení jsme používali aplikaci HYPERDIA. Stačí zadat nádraží nástupu a výstupu a aplikace vám vyhledá jednotlivé možnosti včetně časů odjezdu, příjezdu a hlavně nástupiště. Vy tak přesně víte, kam na nádraží zamířit.
5a858c05e194fobrazek.png

Sushi na rybím trhu
jap3.jpgS jídlem je to jako v každé jiné metropoli. Je tu spousta drahých a luxusních restaurací, ale také celá řada japonských „jídelen“. V takovémto místním podniku seženete ramen nudle na několik způsobů, smaženou rýži a další místní jídla zhruba za 100 Kč. Drahé je tu ale pivo, které mají v lahvích 0,7 l a vyjde zhruba 130 Kč, což není tak strašné, ale dáte za něj více než za oběd. Co by to bylo za výlet do Japonska bez sushi? My zvolili to na rybím trhu, nejen že bylo úplně čerstvé, ale ani nebylo drahé. Za sushi večeři pro dva jsme dalo asi 260 Kč. Různé sushi a sushi rolky seženete i v místních supermarketech. Je dobré si je jít koupit těsně před zavíračkou, kdy je všechno čerstvé jídlo za 50 %. Obrovský sushi tác tak seženete opravdu za nic. Během dne jsme pak často kupovali nějakou svačinu v malých convenient storech, které jsou na každém rohu. Koupíte tam za pár korun sendviče, kafe, čaj a já si každé ráno kupovala smoothie, které stálo kolem 25 Kč.

5a858bc01e25dobrazek.png

Kam jsme se všude podívali?
5a858c25de1f7obrazek.pngJaponsko je obrovské a dalo by se tu cestovat několik týdnů. My měli bohužel jen jeden, ale díky rychlovlakům jsme toho i tak stihli celkem hodně. Pár dní jsme strávili v Tokiu, kde jsme navštívili chrámy, moderní čtvrti a stihli i nákupy. Nejdelší výlet byl do Kyota, které je prostě nádherné a rozhodně stojí za to. V tuhle chvíli se nám Rail pass hodně vyplatil. Jednosměrná jízdenka totiž stojí kolem 2 500 Kč. Nám navíc první vlak z Kyota zpět do Tokia ujel a na podruhé jsme nastoupili do špatného, tudíž jsme jeli až třetím spojem. Kdybychom měli kupovat pokaždé nový lístek, tak se nám dovolená opravdu prodraží. Další den jsme vyrazili do Nikkó, což je malé městečko v horách se spoustou chrámu, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Poslední z výletů byl do Nagana a do národního parku se sněžnými opicemi. Kdybychom měli více času, určitě bychom si u Nagana půjčili lyže a zkusili místní sjezdovky, tak třeba příště.
5a85b239d528cjap4.jpg

Přečtěte si o dalších místech:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama