Vezmi si čepici! Nos rukavice! Vezmi si delší tričko, máš holá záda! To jsou slova, která nám v dětství často zněla skoro jako mučení. Vedly jsme více či méně úspěšně tajný odboj proti těmto nařízením, která s věkem bereme na milost. A co víc - opakujeme je s podobným „úspěchem“ svým dětem.

V první části, kterou najdete zde, jsme si připomněly, že některé zkušenosti, které se nám naše maminky a babičky pokoušely v dobré víře předat, jsou většinou tímto způsobem takřka nepřenosné.

granny

  • V dětství a mládí je okázale ignorujeme, později - když si něco ověříme na vlastní kůži, duši či srdce, pochopíme, jak velkou měly pravdu.

Podle vašich komentářů pod výše uvedeným článkem, za které vám děkujeme, to vypadá, že oblíbená věta většiny babiček je „Vezmi si košilku, ať ti netáhne na cemr“, samozřejmě v rozmanitých podobách.

Jedno je však jasné - holá záda a odhalený pupík nepřinesly nikdy žádné ženě štěstí, tedy zdravotní, neboť ledviny ani vaječníky nemají rády zimu.

Na druhou stranu díky krátkému tričku možná některé z nás získaly milého přítele či dokonce manžela, takže je to někdy těžké rozhodování...

Ale zpět do seriózních úvah. Co nám ještě říkaly babičky a maminky, když nás chtěly ochránit před nástrahy života?

Narovnej se! Nehrb se!

Kolikrát jsme to slyšely a občas dostaly přátelskou herdu do zad? Rada se samozřejmě netýká jen nás, žen. Vždycky si vzpomenu na půvabnou scénku u jídelního stolu se Zdeňkem Svěrákem, Libuškou Šafránkovou a jejich synem ve filmu Obecná škola.

A mezi námi, kolik se nás dnes hrbí u monitorů? O našich dětech, které u počítačů prakticky vyrostly, nemluvě. Přesto je to na nás (i když třeba úplně nemáme ohledně správného sezení u sebe čisté svědomí), abychom dbaly na rovná záda u našich potomků. Takže občas nahlédneme do dětského pokoje a vypustíme ta proklínaná slova našich maminek a babiček, ne?

Nehltej! Sedni si k tomu jídlu, nebo budeš mít vředy!

Tak tímto začíná jedna velká kapitola o jídle, kde bychom našly spoustu dobrých rad, na které jsme nejen kdysi reagovaly podrážděně, ale bohužel je i časem zapomněly. A nyní je objevujeme jako Ameriku díky článkům odborníků v časopisech. Já to pořád říkám - ve vtahu k jídlu to chce vzít rozum do hrsti a řídit se tím, co naše babičky dobře věděly.

Za všechny tipy si uveďme příklad s obyčejným máslem, které se nyní vrací „do módy“, když se ukázalo, že margaríny nejsou zase až taková zdravotní bomba, jak se zdálo. Svou renesanci prožívá i sádlo, o kterém nejeden výživový poradce tvrdí: Když už smažit, tak na sádle!

Také se nám klade na srdce, že máme jíst pomalu, každé sousto pečlivě rozkousat (ano, je to ono zmíněné Nehltej!) a hlavně si na jídlo udělat čas a pohodu (takže zde se ukazuje jako pravdivé i babičkovské tvrzení Sedni si k tomu jídlu, nebo budeš mít vředy!)

Najez se, seš jako lunt!

A ještě chvíli zůstaneme u jídla. Také jste měly pocit, že u babičky to bylo jako ve velkovýkrmně? Samozřejmě, nic se nemá přehánět, ale i zde měly babičky svou pravdu.

Není žádným tajemstvím, že všechny diety, které jsou založeny na omezení jídla, tzv. uškrtí metabolismus - a pak už si můžeme o zdravém hubnutí jen nechat snít. Ženám, které přežívají na minimálních dávkách jídla, hrozí nejen problémy s váhou, ale dokonce i se zdravím.

Láska prochází žaludkem...

Ano, tohle babičky říkávaly a dobře věděly, na čem stálo jejich spokojené manželství (úsměv). Pokud tedy doma nemáte, milé dámy, vegetariána, vězte, že nic tak chlapa nepotěší jako pořádnej flák dobře připraveného masa s láskou.

A nenapadá mě lepší způsob, jak tuto kapitolu uzavřít, než známým citátem slavného Paula Newmana, který se až tak netýká jídla, ale perfektně vystihuje vše, jak by se měla moudrá žena doma chovat: „Proč bych chodil někam na hamburger, když mám doma šťavnatý steak?“

Přečtěte si také:

Reklama