Cenu Chalupeckého, tzv. Chalupáře, jak se tak familiérně říká mezi nimi kumštýři, letos vyhrála jediná kandidátka, která se o ni ucházela. Loni ji vyhrála také žena a také s jakousi projektovou performancí. Proč ne. Jenže když jsem si přečetl, s čímže to Barbora Klímová vyhrála, byl jsem konsternován.

Nejdříve citujme Radka Wohlmutha z Aktuálně:

Jediná žena - Barbora Klímová - na vlastní kůži opakovala pět akcí pěti umělců ze 70. a 80. let, aby zjistila posun jejich kontextu a významu v dnešním světě. Programově se seznamovala jako v roce 1977 Jiří Kovanda, prodávala na tržišti předměty, které jí připomínaly přátele jako druhdy Jan Mlčoch, nebo po třech dnech a nocích beze spánku trávila tu čtvrtou na stromě jako v roce 1975 Petr Šembera. Vznikl působivý záznam doplněný neméně působivým komentářem s autory.

Tak neméně působivé. Není to taková ta věta, kterou píšete, abyste neurazili? Chalupeckého cena je nejprestižnější ocenění pro mladé umělce v Česku. Navíc je dotováno cenou 100 tisíc korun pro vítěze a americkým stipendiem. To vše za opakování něčeho, co je třicet let staré.

Pochopitelně se můžeme podívat i na zbytek kandidátů, performance je ve flóru, ale každý se tak nějak snažil aspoň po svém (že nad tím vším zůstává rozum stát je věc jiná). Rafani (velmi hlasitá skupina mladých umělců) vařili čaj a neudělali nic, jen vypustili děti.

Pak angažované umění Čechoameričana Jana J. Kotíka, které může na přelomu tisíciletí vyznít jako pěkný výsměch neschopnosti najít nějaké ústřední téma, je opět návratem. Dominik Lang vystavil dvě bílé stěny. Jediná mně alespoň trochu blízká magořina je od Tomáš Svobody, který nabízel firmám product placement na „rodinných" fotografiích. To, že mu to sežrali, také o něčem vypovídá.

Ale zvítězila Barbora Klímová, žijící v Belgii a ofrňující se nad tím, že o její umění nikdo nejevil zájem, když jej tvořila. Nechci pánům porotcům nic vytýkat, jsa obětí našeho vzdělávacího systému nepřejícímu výtvarnu, ale pokud mi chce někdo tvrdit, že to, že někdo přespí na stromě (a navíc ani není schopný přijít sám na to, že by to mohl udělat), je největší umění, které má republiku reprezentovat v zahraničí, cítím se uražen.

Konotace s tím, že u nás se z větví slezlo teprve nedávno, jsou zcela na místě. A taky pohádka o císařových nových šatech. A taky o tom, že umění by se nemělo dělat pro umění, ale pro lidi. A taky o tom, že slečna Klímová i ostatní performeři mají hovno co na práci.

A stejné slovo se dá použít i jako odpověď na umělecký záměr Klímové, který komentuje slovy: „Šlo mi o to, co se stane, když přemístím dříve zaznamenané gesto do zcela proměněné reality.“

Blog Šumaře najdete ZDE.

víkendová soutěž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama