Reálné hrozby a nejčastější onemocnění

Na začátek je třeba zopakovat, že v těhotenství platí zákaz pití alkoholu a užívání drog. Jejich konzumací nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s tzv. fatálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci. Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci.

Dále by se těhotná měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. Tyto bakterie jsou častým původcem infekcí stádových zvířat, u mnohých patří k normální střevní flóře. Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami, např. nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem, zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou znečištěnou hnojivem. Nákaza těhotné ženy může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí.

Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky. „Jedná se o onemocnění vyvolané parazitickým prvokem Toxoplasma gondii. Nebezpečná je jeho kongenitální (vrozená) forma. Teoreticky se může žena nakazit pouze v první trimestru. Pokud se s prvokem setkala již před otěhotněním, je chráněna paměťovými protilátkami a onemocnění jí tudíž nehrozí,“ vysvětlil MUDr. Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny ISCARE.  Nákaza od koček je málo pravděpodobná, i přesto není vhodné, aby vám doma pobíhaly po jídelním stole. Těhotné ženy by rovněž neměly manipulovat s kočičím trusem.
60350a21b5471obrazek.png
Foto: Shutterstock

Čemu se raději vyhnout? Sauna či kadeřnický salón?

Lékaři svým pacientkám často doporučují si během těhotenství nebarvit vlasy, při kterém proniká malá část barvy kůží do organismu. Podle výsledků výzkumu, který se zabýval vlivem vlasových barev na vývoj plodu, existuje spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci se ale s tímto výsledkem ztotožňují.

A co koupání a sauna? Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu - rozštěpy páteře. „Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná,“ doporučil MUDr. Jan Lacheta.

Reklama