Na nejčastější otázky k tématu celulitida odpovídá Hedvika Baťhová, majitelka a manažerka kosmetického salonu Bodyfactory, prvního HIGH-CARE studia v České republice. HIGH-CARE studia se zabývají diferenciovaným odstraňováním celulitidy – metodou vycházející z poznatků kosmonautiky.

Hedvika Bathova

Čím je způsobeno, že celulitidu někdo má a někdo vůbec? I když se stejně stravuje a cvičí? Co je vlastně příčinou celulitidy?
Na vznik celulitidy má vliv celá řada faktorů, které působí na každého jinak. Jako neexistují dvě stejné osoby, tak neexistují dvě stejné celulitidy. Celulitida je ovlivněna geneticky – vyskytuje-li se v rodině, pak k ní máme přirozené dispozice, to ale a priori neznamená, že když ji všechny ženy v rodině měly, že ji musíte mít automaticky taky. Máme i takové klientky, které dispozici mají, ale po zaléčení se drží a jsou bez celulitidy. 

Vznik celulitidy ovlivňuje i to, jak jsme se stravovali v dětství. To znamená, že pokud nyní dvě relativně stejné ženy stejně jí a cvičí, nemusí být i výsledky stejné.

Dále je to nedostatek pohybu. Tělu chybí přirozený pohyb lymfy. Také tzv. studené sporty (např. plavání, lyžování) mohou mít vliv na vznik a šíření celulitidy. V důsledku dlouhodobého podchlazování problematických partií tělo reaguje tak, že brání vnitřní orgány a má tendenci usazovat tuky na obranu proti chladu právě v těchto partiích.

Stres a nedostatek spánku. I ve spánku se přirozeně spalují tuky, spánek musí být dostatečně dlouhý a klidný. Necitlivé rychlé diety, prudké hubnutí, kdy je tělo stresováno nepravidelným přísunem potravy a jednoduše si raději vše ukládá a tvoří si zásoby, aby mohlo v klidu odolávat další razantní dietě.

Asi největší příčinou jsou však hormonální změny a antikoncepce.

Jaké cvičení je na celulitidu nejúčinnější?
Cvičení je velmi dobré, přesto některé partie nejdou snadno tzv. „odcvičit". Paradoxně jde o ty nejproblematičtější, tj. vnitřní a vnější partie stehen, bříško. V těchto místech se tuk a celulitida dají odstranit cvičením jen stěží a vyžaduje to mnoho času, odhodlání a trpělivosti.

Pokud chceme odbourávání zesílit a urychlit, je žádoucí tyto partie co nejvíce prohřát (k tomu slouží např. skořicové zábaly). Teprve po zahřátí se v daných partiích dají tuky efektivně odcvičit. Nejlepším způsobem je však odstranění celulitidy prostřednictvím přístroje Vacupress v kombinaci s lymfodrenáží.

Která z metod v kosmetických salonech je nejlepší? Co opravdu funguje? 
Nejúčinnější je metoda diferenciovaného ošetření celulitidy. Jedná se o ucelený program pro všechny typy celulitidy. Kombinuje lymfatické a vakuové masáže na hi-tech strojích, které se vzájemně doplňují, každý z přístrojů řeší jiný zdravotní nebo estetický problém. Nejdůležitější je absolvovat procedury na míru, tak aby na sebe efektivně navazovaly, proto je důležité, aby salon nebo centrum bylo vybaveno všemi přístroji. Každý je určen ke specifickému účelu nebo problému. Žádná z etap by neměla být vynechána, protože každá má svůj smysl. Silnou stránkou metody je individuální přístup. Metodu jsme navíc zkoušeli na vlastních tělech, takže to, co říkáme, máme ověřeno a můžeme garantovat úbytek až 5 cm v obvodu.

Je možné, že se např. po lymfatických masážích může stav celulitidy zhoršit, že je pak celulitida viditelnější?
Ano, bezprostředně po (strojové masáži) je kůže hodně červená a celulitida viditelnější. To je ale přirozená reakce organismu, po zhruba 2 hodinách se tělo zklidní. Lymfodrenáž nemůže způsobit zhoršení celulitidy jako takové.

Existuje krém nebo rychlá metoda, díky které neodstraním sice celulitidu úplně, ale účinek je alespoň dočasný? Zpevní se určité partie např. na pár dní tak, abych mohla vyrazit na rande a nemusela se stydět?
Takové řešení existuje, ale pouze u povrchových typů celulitid, ty lze částečně dočasně zlikvidovat krémy nebo zpevňující pěnou. Efekt ale není trvalý. Přípravků na zpevnění a vyhlazení existuje celá řada. Doporučujeme Styler Cream a zpevňující pěnu Alpha Mousse. Nejlepší je však tento problém řešit brzy a jednou provždy. Kosmetika jako taková je jen přibližně 25 % úspěchu v boji s celulitidou.

Užitečné informace a tipy najdete také na www.celulitida-info.cz

Dárkový poukaz v hodnotě 1000 Kč do High Care center můžete vyhrát ZDE.