Jsou celebrity, jejichž zadeček a stehna jsou pojištěny na miliony. Ve filmech či v televizi vypadají skvěle. Doopravdy je však realita poněkud rozpačitá. Také hvězdy stříbrného plátna nebo koncertních pódií totiž znají strašáka, který pronásleduje skoro každou ženu: pomerančová kůže na zadečku a na stehnech – celulitida.

 

Celulitida trápí zhruba devět žen z deseti. Přitom většina z nich se domnívá, že problém celulitidy stačí řešit těsně předtím, než vklouzne do plavek. Chyba lávky! Na odstranění celulitidy je třeba začít pracovat hned po létě a nedat jí vydechnout po celý zbytek roku.

 

Pomerančová kůže se na sexy partiích objevuje v nejvyšší míře především během těhotenství, ale postihuje i dívky v pubertě a ženy v přechodu.

 

Čím je vlastně tato nemoc kůže způsobována? „Celulitida je způsobena změnami podkožního tukového vaziva, v němž je zadržována voda. Postihuje především boky, stehna a hýždě,“ vysvětluje primář Jiří Leisser z Lázní Teplice nad Bečvou, kde se odstranění tohoto dámského problému úspěšně věnují.

 

„Příčinou jejího vzniku je porušený krevní a lymfatický oběh a špatný stravovací režim, hormonální poruchy v podobě hormonální léčby či antikoncepce. Částečně můžeme mluvit i o dědičném vlivu. A pokud se podíváme i na možné následné zdravotní problémy, pak se postupně zvyšuje i riziko srdečně cévních onemocnění.“

 

A jak celulitidu poznat a kdy ještě můžeme být relativně k v klidu? Velmi jednoduše. Takzvaným štípacím testem. „Stačí jen zmáčknout kůži na zadečku nebo na stehnech. Pokud se po zmáčknutí kůže mezi palcem a dvěma prsty objeví důlky, jedná se o celulitidu. Pokud ne, můžeme být zatím v klidu. Ale jen zatím,“ radí Jiří Leisser.

 

Dá se vůbec celulitida léčit, nebo je to nezvratný stav? „Léčba celulitidy spočívá především v trvalém a radikálním snížení množství zkonzumovaného tuku, ve vyloučení cukru, snížení přísunu a omezení toxinů a v rozproudění lymfy v lymfatických cévách a kožních krevních vlásečnicích,“ napovídá, jak na celulitidu vyzrát, doktor Leisser.

 

„Při pobytu v lázních, kde je léčba nejefektivnější – ale pochopitelně i při pobytu doma – doporučujeme pravidelné cvičení, chůze a jízdu na kole či na rotopedu, které zlepšují krevní cirkulaci. Velmi účinná je i lymfatická drenáž, která může pomoci omezení vzniku celulitidy. Vyhýbejte se stresu, dlouhodobé únavě, nespavosti a sedavému způsobu života. Pak by to mělo vyjít,“ říká dále odborník.

 

A jaká je účinnost všech těchto metod? „Léčení celulitidy chce pochopitelně svůj čas, ale již po týdnu jsou výsledky znatelné a záleží jen na každém z nás, jak dlouhé léčebné kůře se podrobíme a hlavně jak dlouho jsme schopni vydržet v navozeném režimu,“ říká lékař. „Některé „procedury“ si pak mohou ženy provádět i pravidelně doma.“

 

Čeho se především vyvarovat, aby nás celulitida nemusela trápit?

 

Především je třeba radikálně omezit spotřebu cukru a sladkostí, všech živočišných tuků v podobě másla a sádla a orientovat se na střídmou spotřebu rostlinných olejů lisovaných za studena. Snížit spotřebu červeného masa a střídmě jíst bílé maso – tedy ryby a drůbež, a to alespoň dvakrát až třikrát týdně. Červené maso přitom můžeme nahradit luštěninami.

 

A další rady? Jíst raději celozrnný chléb, celozrnné pečivo, celozrnné koláče a buchty. Denně konzumovat asi půl kilogramu syrové zeleniny a stejné množství syrového čerstvého ovoce.

 

Denně vypít 2,5 až 3 litry tekutin  slabé minerálky (s minerálkou by se to vůbec nemělo přehánět!), čistou vodu, slabé bylinkové čaje a čerstvě vylisované šťávy z ovoce či zeleniny. Pozor na Coca Colu, Fantu apod., kupované džusy, černý čaj a kávu! Ty se s pomerančem hodně kamarádí!
Reklama