S nepěknými dolíčky na kůži, zejména v oblasti stehen a hýždí, s tzv. pomerančovou kůží, má většina žen bohaté zkušenosti. Kromě krémů, stravy a speciálních masáží může dobře pomoci také homeopatická léčba.

Když se v těle hromadí toxiny

celulitidaCelulitida ve skutečnosti není ani medicínský ani kosmetický problém. Ukazuje spíše na nerovnováhu v organismu, změnu metabolismu a jeho posun k mineralizačním procesům a hromadění toxinů v kůži. V různé míře a obdobích postihuje až 80 % ženské populace. A jako taková je taky velmi často zmiňována v ženských časopisech. Je to změna ve struktuře kůže zejména na stehnech a hýždích, která je charakterizována vzhledem „pomerančové kůže“ nebo přímo prohlubněmi v kůži. Už geneticky je dané, že ženy mají prostě větší tukové buňky, které jsou určeny ke střádání zásob na dobu těhotenství a kojení a také mají lepší „paměť“, takže s každou změnou hmotnosti prodělávají velké objemové změny. Zvětšené tukové buňky utlačují lymfatické cévy, a tak narušují tok lymfy. Odpadní látky pak zůstávají uložené v tkáních a tím dochází i k hromadění tekutiny v nich.

Celulitida je také jednoznačně vázána na obezitu, čím vyšší je váha, tím větší jsou tukové buňky a naopak, čím jsou menší, tím je pevnější vazivová tkáň.

Hlavní příčiny celulitidy a spolupodílející se faktory:

 • nedostatek pohybu,
 • estrogeny – snižují pevnost pojivové tkáně, což s poklesem hmotnosti může přinášet problémy,
 • geny,
 • kouření – nikotin zhoršuje prokrvení, zhoršuje se látková výměna, dochází k tvorbě méně kvalitní pojivové tkáně, kuřačky nejen vypadají staře, ale mají i více celulitidy (důvod k zanechání kouření…),
 • překyselení – až 80 % toho, co sníme, vede k překyselení – vajíčka, sýry, salámy, uzeniny, bílá mouka, … U zdravého organismu jsou tyto kyseliny zneutralizovány a vyloučeny, především ledvinami, plícemi, játry, střevem, ale mimo jiné i kůží. Pokud je kyselin moc, nestačí to neutralizační systémy zvládat, kyselé produkty se hromadí v pojivové tkáni a ta ztrácí elasticitu, což spolu s narůstajícím poškozením vede k řadě chronických potíží a mimo jiné i k osteoporóze.

Přírodní postupy v léčbě a prevenci celulitidy:

 • pohyb – ideální je rychlý energický pohyb, zumba, akvaaerobik, kolo;
 • masáže – zejména lymfatické (přístrojové, ruční);
 • střídavé teplé – studené koupele;
 • vhodná strava a stravovací režim – dostatek ovoce a zeleniny, např. listový salát, brambory, ananas, fíky, meruňky, jíst malé porce alespoň 5× denně;
 • vyvarovat se bílé mouky, masa, uzenin, alkoholu a cigaret;
 • alkalizace – teplá voda s citronem vypitá ráno na lačno, eventuálně i obyčejná soda či speciální alkalizační přípravky (dostupné v lékárně).

Nejčastější homeopatické léky užitečné v léčbě celulitidy

Podle konstituce pacientky a její citlivosti na teplo či chlad a podle jejích sklonů k určitým onemocněním je možné vybrat jeden z následujících léků s hlubokým metabolickým účinkem, a to ten, který bude nejvíce odpovídat dané osobě.

Calcarea carbonica

Obézní ženy, které mají sklony k metabolickým potížím, často trpí i na nedostatek pohybu. Tkáně jsou jako oteklé, snadno se v nich dá udělat důlek. Jsou nevýkonné, slabé, snadno nachlazené. Zimomřivé, potí se při minimální námaze. Snadno se unaví, námaha, chlad a vlhko je zhoršuje. Zlepší se teplem a suchým počasím. Pocit oteklých prsou a citlivá prsa před menstruací. Touha po sladkém, přejídají se, nedokážou se vzdát jídla.

Graphites

Klíčové slovo tohoto léku je pomalost. Pomalost metabolismu, trávení a někdy i myšlení. V pozadí může být nedostatečná funkce štítné žlázy či metabolické poruchy, charakteristická je obezita. Kůže je hrubá, s hlubokými vráskami, náchylná k zánětům s produkcí sekretu připomínajícího med, je zde i tendence ke špatnému hojení ran. Depresivní, stísněná nálada, den se vleče, bez vnitřní motivace. Zhoršení po probuzení, během menstruace. Zlepšení na čerstvém vzduchu.

Silicea

Metabolická slabost je daná především ztrátami minerálů potem a močí. Kůže je potom charakteristická vráskami a ztrátou elasticity, snadno se potí. Demineralizace se projeví i na nehtech, kde často nacházíme bílé skvrny a dále často i zubní kazy. Do obrazu léku pak patří anamnéza opakovaných infekcí a oslabené imunity, pocity slabosti páteře. Zhoršení chladem, chladným počasím. Zlepšení teplem ve všech formách.

Natrum sulfuricum

Tento lék představuje již závažný stav, kde metabolické problémy jsou spojeny i s lymfedémem. To vede k tomu, že tkáně jsou nateklé, obsahují spoustu zadržených tekutin, což se projeví jako tuhé těstovité otoky. Lokální i celkové zhoršení stavu je po ránu, chladem a vlhkem ve všech formách. Zlepšení teplem. Pacientky mají sklony k infekcím dýchacích cest zhoršovaných vlhkem s vykašláváním zelených hlenů a sklony k ranním průjmům.

Všechny výše uvedené léky je vhodné podávat zprvu 1× denně v ředění 15CH, se zlepšením stavu je možno interval podávání prodloužit na 1× týdně až 1× měsíčně.

Léčbu kterýmkoliv z výše uvedených léků je vhodné podpořit i detoxikací organismu homeopatickým drenážním lékem s cíleným vlivem na játra a ledviny. Nejběžněji to lze uskutečnit pomocí známého léku Nux vomica 5CH, který podporuje především jaterní detoxikaci a eliminaci odpadů metabolismu. Podáváme jej 2× denně 5 granulí v opakovaných kúrách. Další detoxikační léky, jako například Solidago virgauarea 5CH či Berberis vulgaris 5CH, jejichž dávkovací schéma je stejné jako u již uvedeného léku Nux vomica, jsou k dispozici na lékařský předpis.

cuperaMUDr. Jaroslav Čupera
Člen Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
odborník uLékaře.cz

Reklama