Velrybářská výprava, Píseň, co mě učil listopad, Marta, Jen ty má Sázavo, Veď mě dál, cesto má - písničky, které jsou tu s námi pěknou řádku let, takřka zlidověly a daly prožít trampskou romantiku nejedné generaci. Neříkejte, že jste si je nikdy nebroukala...

Když jsem před Vánoci projevila zájem o vstupenky na akci Dvorana Country radia: „Zimní potlach“ - Festival folku, country a bluegrass, kterou měl uvádět Vladimír Čech, můj manžel lehce znervózněl. Správně tušil, že mi asi bude muset dělat doprovod. A jelikož jeho láska k praskajícímu ohni nemá v mládí tak hluboké kořeny jako ta moje, budou to asi dlouhé dvě hodiny (jak časově odhadoval) v jeho životě...

Ale protože o úspěšné tipy na vánoční dárky pro manželku má každý ženatý muž nouzi, zvolil „menší zlo a pohodlnější řešení“: Zakoupil a hrdinně daroval.

Nastal den D

Co vám budu povídat, vy to asi tušíte. Správný „potlach“ netrvá dvě hodiny jako nějaký koncert popové hvězdičky. Čekalo nás cca osm hodin kvalitní muziky... Na pódiu velkého sálu Lucerny, kde jsem si protančila v minulém tisíciletí nejedny střevíce, se vystřídaly velké hvězdy jako Robert Křesťan, Pavel Bobek, Honza Vyčítal s neméně legendární skupinou Greenhorns, Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem, Žalman a spol., Vojta Kiďák Tomáško, Pacifik s Tonym Linhartem, Cop, AG Flek a Patrola - Šlapeto se svým chytlavým staropražským repertoárem.

Abyste u článku netrávila také více času, než jste čekala (narážka na mého muže), vybrala jsem pro vás jen pár zásadních a dojemných momentů. Takže klobouk pěkně do čela a nechme se vést „country cestou“.

Pacifik

Skupina Pacifik (1971) vystoupila i se svým zakladatelem Tony Linhartem a stálicí Helenou Maršálkovou. A stále jim to dobře zpívá a nezmizel ani svérázný humor, kterým se hudebníci mezi sebou škádlí.

Tak schválně - kolik písní od nich znáte (z těch největších hitů):

 • Velrybářská výprava
 • Malý Velký Muž
 • Hej kočí
 • První dáma country music
 • Stopy sešlapanejch bot
 • Džínová láska
 • Až zatroubějí andělé

Já mám velmi blízký vztah k písni Svařený víno, zvlášť v sychravém počasí dovede navnadit slinu, ale máme tu snad konečně jaro, tak se pojďme nechat nalákat někam ven...

Wabi Daněk

Prvák na gymplu jsem prožila na jeho LP (to je to, co bylo před CD :-)) Rosa na kolejích (1984). A je pravda, že mnohé z textů asi dokážu plně vychutnat až poletech, i když jsem si tehdy myslela, že rozumím úplně všemu (Outsider waltz, Ročník 47, Fotky, Nevadí).

Pokud jste zažila Wabiho někdy naživo, víte, že je charismatický chlap s vyzrálým projevem. Nicméně sympatické je, že si uchoval kus klukovství - například v podobě vtipných básniček, kterými prokládá svůj hudební repertoár.

Co ještě možná znáte?

 • Řetězy z papíru
 • Franta má péra
 • Hudsonské šífy
 • Fram

A určitě pak všichni Rosu na kolejích, v tom se zřejmě nemýlím...

Akustika v Lucerně prý není žádný zázrak. Přesto představuje snad pro každého hudebníka symbol úspěšnosti. Zřejmě z důvodů, že na jejím pódiu vždy stanuly opravdu ty největší hvězdy... Při této akci Lucerna povstala několikrát. Asi nejbouřlivějšího potlesku se dočkala při vzpomínce na již zmíněného Vladimíra Čecha, a pak když na pódium vstoupila skutečná legenda: Pavel Bobek.

Pavel Bobek

Pavel Bobek, EMI Czech Republic

O Pavlu Bobkovi bych mohla zřejmě napsat celý román. První vzpomínka sahá až do raného dětství, kdy mě rodiče brávali na představení do divadla Semafor. A samozřejmě v té době také tak trochu „bydlel“ u nás doma díky gramofonu a televiznímu kurzu angličtiny (Kdo si pamatuje? To je takový malý test, jak velká jste pamětnice :-))

Pětice mých oblíbených:

 • Lásko, mně ubývá sil
 • Veď mě dál, cesto má
 • S tím bláznem si nic nezačínej (duet s Marií Rottrovou)
 • Pojď stoupat jak dým
 • Nedělní ráno

A která je ta vaše?

Vladimír Čech

Přemýšlela jsem, co napsat o člověku, jenž nás nedávno opustil a který si navzdory své popularitě uchoval charakteristickou zvláštní a velmi sympatickou skromnou noblesu... Tak se podívejte na video vzpomínku, která je za všechny slova:

A jaký je váš vztah, milé dámy, k této hudbě? Nic moc, nebo se rozloučíme trampským pozdravem AHOJ ? :-)

Reklama