Vzory si vybírám buď k obdivování, nebo k následování či nápodobě. Z historických osobností, které obdivuji, ale rozhodně nejsem schopná je následovat, by to byli Jan Hus a Mahátma Gándhí. Mezi ženami máme zatím postav k následování dost málo. Bude asi záležet na nás, našich dcerách a vnučkách, aby bylo pro další generace dost ženských vzorů.

Kdybych měla vybírat mezi českými ženami, zaujala mě Polyxena z Pernštejna, v době předbělohorské nekorunovaná česká královna, jejíž názory na politiku respektovali i muži. Z doby pozdější je to samozřejmě Božena Němcová, ale i Eliška Krásnohorská (ve Svéhlavičce jsou některé dost moderní názory).

Když se zamyslím, kdo je mým reálným vzorem k následování, tak je to moje nejlepší kamarádka Jarmila. Známe se od střední školy, Jarmila byla vždy cílevědomější, aktivnější, odvážnější než já a svým úsilím i mě táhla dopředu. V době, kdy jsem se „poflakovala" na divadelních přehlídkách, kavárnách a brontosauřích brigádách, ona pilně studovala angličtinu, která jí pak pomohla ke slušnému místu i k získání manžela. Po jejím vzoru jsem se až mnoho let po maturitě donutila k pořádnému studiu němčiny a získala tak šanci na kvalifikované zaměstnání. Nedávno dokončila druhou VŠ - psychologii, já jsem si alespoň udělala třetí aprobační předmět. Jarmila je schopná tvrdě pracovat, živit své dvě děti, studovat, být příjemná a vtipná, být stále upravená a elegantní. Je pro mě obrovským zdrojem energie a celoživotním příkladem.

Morgiana


Děkujeme za pěkné povídání :).

Kdo byl Vaším vzorem? Skutečná nebo fiktivní osobnost? Historická postava? A jak Vás Váš vzor ovlivnil? Svěřte se nám na redakce@zena-in.cz!

Reklama