Máte-li často potíže s bolením břicha, dělá se vám špatně, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Může se jednat o nemoc zvanou celiakie.

 

Celiakie, neboli alergie na lepek se nemusí nutně projevit hned v útlém dětství, ale u starších dětí či dospělých může být spouštěčem jakákoliv zátěž, např. banální nemoc nebo těhotenství.

 

U malých dětí se alergie na lepek projeví nejčastěji brzy poté, co jim rodiče poprvé naservírovali krupicovou kaši, piškoty, stravu zahuštěnou moukou. Dítě začne trpět průjmem, má nápadně páchnoucí stolici a trpí bolestí břicha, které se až nepřirozeně zvětšuje. Dítě často pláče a je mrzuté.

Kromě typických příznaků – plynatost, křeče, snížení hmotnosti, únava, se může přidat zvracení, anémie, kazivost zubů, bolesti kloubů, deprese. Jakmile se objeví tyto příznaky, je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře, který provede vyšetření a doporučí vám vhodnou dietu. Celiakie je ovšem trvalá a vyléčit se nedá.

 

Co je to vlastně lepek?

Lepek je bílkovina obsažená v obilných zrnech. U každé obilniny má jiný název – pšenice = gliadin, ječmen = hordein, oves = avenin, žito = sekalin.

Při bezlepkové dietě je nutné se vyvarovat všem těmto obilninám.

Jaké potraviny jíst nesmíte:
Všechny obilniny, výrobky, které je obsahují – pečivo, strouhanka, knedlíky, těstoviny, sušenky, vločky, kroupy, krupice atd.

Dále se musíte vyhýbat potravinám, které mohou lepek obsahovat ve skryté formě: většina polévek, omáček, kečup, majonéza, dresinky, hořčice, paštiky, uzeniny, rostlinné maso, pudinky atd.

 

Jaké potraviny jíst můžete: 

Především brambory, rýži, kukuřici, pohanku, luštěniny, jáhly a výrobky z nich vyrobené. A samozřejmě zeleninu a ovoce, které by měly být zastoupeny v hojné míře.

 

Pokud vám lékař jako diagnózu určí právě celiakii, budete se muset naučit připravovat bezlepkovou stravu, a tudíž hlouběji sáhnout do peněženky. Kilogram mouky vyjde na 60-90 Kč a chléb na 145 Kč.

Kupovaná strouhanka je také drahá, proto se vyplatí si ji udělat doma, nebo můžete použít na obalování třeba kukuřičné lupínky.

 

V případě stanovení diagnózy u malého dítěte odborníci doporučují dítko zbytečně nelitovat a v jeho přítomnosti daný stav nerozebírat. A protože každý člověk bývá občas nemocný, není vhodné vše připisovat celiakii.

Je dobré si uvědomit, že člověk na bezlepkové dietě žije zcela normální režim, který se neliší od ostatních lidí. Z důvodů celiakie nedochází k omezení nebo zákazu pohybové aktivity, tudíž se dotyčný nemusí omezovat ani ve sportu, ani v běžném pohybu.

 

Existuje několik sdružení a klubů, kde se „bezlepkáři“ schází a vyměňují si mezi sebou cenné rady, recepty kontakty na lékaře, nebo jen tak řeší všední starosti. Většina lékařů vám kontakt na takové sdružení nabídne a bude jen dobře, pokud se nebudete ostýchat a vypravíte se tam. Nejedno dlouholeté přátelství vzniklo právě v takovém klubu.

 

Některé školní jídelny vychází bezlepkářům vstříc a do jídelníčku zařazují dietní obědy. Právě tak restaurace případně firemní kantýny. Někteří výrobci nebo prodejci vydávají potraviny s obsahem lepku za vhodné a vůbec si neuvědomují, co takovým jednáním mohou způsobit.

 

Také není vhodné cizímu dítku v kočárku dávat sušenku, byť s dobrým úmyslem. Nemůžete vědět, zda dítko není alergické a svým dobrým skutkem mu paradoxně můžete způsobit řadu komplikací. Pokud si maminka nepřeje, abyste dítku pamlsek dala, nemusí to nutně znamenat, že je namyšlená, ale důvodem může být právě nevhodnost vámi nabízené potraviny. Tento zlozvyk dopřávat cizím, culícím se dítkům něco dobrého mají převážně starší lidé.

 

Jako inspiraci vyzkoušejte doporučované recepty na chléb a dalamánky.

Bezlepkový chléb

400-500 ml vlažné vody,
1 lžíce cukru,
1 lžíce octa

1 sáček sušeného droždí

1 lžička soli

2 lžíce oleje

400 g bezlepkové mouky

koření na chleba

Dalamánky

250 ml vody,
3/4 kostky čerstvého droždí,
350 - 400 g bezlepkové mouky 1:1 Mantler a Jizerka,
1 lžičku cukru

3 lžíce oleje

1 lžička soli

kmín, semínka (sezam, slunečnice...)

 

Přeji dobrou chuť.

 

Máte v rodině bezlepkáře? Vaříte pro celou rodinu stejně, nebo vaříte dietu zvlášť? Myslíte si, že potraviny vhodné pro bezlepkovou dietu jsou běžně k dostání? Pokud v rodině celiaktika nemáte, umíte si představit, co všechno tato dieta obnáší?

Myslíte si, že je dostatek restaurací, školních jídelen a prodejen, kde se může člověk s celiakií bez obav stravovat?