kostel

Ještě před několika lety se o celiakii hovořilo jako o vzácném onemocnění. V současné době touto chorobou v České republice podle odhadů trpí až 50 tisíc osob. Samotné choroby si je ale vědoma pouze desetina z nich. Pacienti, u kterých již byla celiakie diagnostikována, jsou odsouzeni k dodržování tzv. bezlepkové diety. Kromě toho, že se v rámci této „terapie" musí vzdát bezpočtu (i chutných) potravin, zaplatí navíc za ty bezlepkové až třikrát tolik než za potraviny běžné.

Bezlepková dieta

Celiakie, nazývána též celiakální sprue, gluten sensitivní enteropatie nebo glutenová enteropatie je zatím nevyléčitelná. Jedinou možnou formou terapie je dodržování speciální, takzvané bezlepkové diety. Pro pacienta to znamená jediné - vyřadit z jídelníčku všechny potraviny, které lepek neboli gluten obsahují. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o všechny výrobky obsahující mouku, nebo při jejichž výrobě byla použita pšenice, ječmen nebo žito.

Dodržování diety

Začít s bezlepkovou dietou je pro pacienty nelehký krok. Vzdát se musí většiny svých oblíbených jídel. Při dodržování diety navíc musí být velmi disciplinovaní. Paradoxně nejtěžším úkolem však pro nemocné může být shánění bezlepkových potravin. Gluten je dnes totiž používán i tam, kde bychom to vůbec nečekali - například i při výrobě některých mléčných výrobků, které se zahušťují pšeničným škrobem.

Výrobky vhodné pro celiaky

Výrobky určené pro celiaky bezpečně poznáme podle symbolu s přeškrtnutým klasem nebo pomocí psané informace na obalu - „vhodné pro celiaky"," „neobsahuje lepek" apod. V obchodech ale mnoho takových výrobků nenajdete a specializovaných prodejen je v naší republice pomálu.

Dieta stojí 36 000 Kč ročně

Jedním z důvodů je, že výroba bezlepkových potravin vyžaduje náročnější postupy, což se v konečném důsledku samozřejmě podepisuje také na jejich ceně. I díky tomu jsou bezlepkové potraviny až třikrát dražší než ty běžné. Zdravotní pojišťovny na ně celiakům navíc přispívají buď zanedbatelnými částkami (maximálně v řádu několika set korun měsíčně) nebo dokonce vůbec. Bezlepková dieta přitom jednoho nemocného podle odhadů ročně vyjde na cca 36 tisíc korun.

kostel

Dostupnost bezlepkových potravin v ČR

Přáním snad každého celiaka je vést plnohodnotný život, včetně možnosti vybírat si z pestrého jídelníčku. Situace v České republice v tomto ohledu zatím moc příznivá není. Výběr tuzemských bezlepkových potravin není široký, mnoho jich je tedy dováženo ze zahraničí, což opět nepříznivě působí na jejich cenu. Kvůli již zmíněné složitosti a nákladovosti výroby se většina firem také soustředí pouze na produkci základních bezlepkových potravin jako jsou například kukuřičná mouka nebo bezlepkové směsi na přípravu chleba či moučníků. Bezlepkové pochutiny jako například zákusky či uzeniny pro pacienty většinou zůstávají spíše snem.

Širokou nabídka uzenin bez obsahu lepku nabízí Kostelecké uzeniny a Maso Planá.

I u nás se však najdou výjimky. V případě bezlepkových uzenin přinášejí široký výběr společnosti Kostelecké uzeniny a Maso Planá. Pacienti s bezlepkovou dietou si díky nabídce těchto firem mohou dopřát i takové klasické pochutiny jako jsou Vídeňské párky, BIO Uherák, Ostravská klobása či Vysočina. Další příznivou zprávou je, že cena těchto bezlepkových výrobků se od cen běžných uzenin vůbec neliší a nemocní tak nemusí vydávat peníze navíc.

Co je to CELIAKIE?

Intolerance lepku a její příznaky u dětí i dospělých

Celiakie je onemocnění, při kterém tělo pacienta není schopné strávit lepek (neboli gluten). Tato směs bílkovin je obsažena v obilných zrnech pšenice, ječmene a žita. Pokud organismus lepek nedokáže „zpracovat", dochází k narušení sliznice tenkého střeva, což zamezuje správně (nebo vůbec) vstřebávat další látky - např. složené cukry, tuky, bílkoviny, některé vitaminy i stopové prvky. Typickým projevem (dosud neléčené) celiakie je proto řada zažívacích problémů. Obvyklá je častá a objemná stolice (3 až 4x denně), která se zároveň vyznačuje velkým zápachem a velkým množstvím nestrávených zbytků a tuků. Dalšími základními příznaky celiakie jsou nadýmaní, nechutenství, znatelný úbytek na váze, zvracení, chudokrevnost. U žen může neléčená intolerance lepku vést také k častějším potratům nebo až ke sterilitě. U dětí pak často můžeme pozorovat změny fyziologické - velké nafouklé bříško kontrastující s velmi útlými horními i dolními končetinami. Dalšími ukazateli onemocnění u dětí jsou únava, apatie, problémy se spánkem, často také mrzutá nálada a pláč.

Genetické předpoklady

Samotný původ celiakie stále není znám. Dosavadní výzkumy však ukazují na to, že jí trpí jedinci, kteří k tomu již mají genetické předpoklady. U dětských pacientů se příznaky onemocnění nejčastěji projeví již v raném období - kolem 1 roku, nejpozději pak do 10 až 12 let života. U dospělých se choroba nečastěji rozvine v období mezi 30. a 50. rokem, a děje se tak zpravidla v důsledku jiné, pro organismus fyzicky náročné, události. Tou může být závažné infekční onemocnění, operace, porod nebo také potrat.

Reklama