Čelenky se staly atraktivním a užitečným módním doplňkem. Za pár korun vám udělají krásnou tečku za stylingem a dodají každému modelu ten správný šmrnc. V létě na pláži je oceníte dvojnásob

čelenky

K vidění jsou různé varianty od jednoduchých pružných pásků,přes extra široké pruhy nad čelem jako v šedesátých letech až po šátky přes čelo ve stylu hippie. Čelenku užijte i k večerním příležitostem.

Tak jako spousta doplňků, má i čelenka dlouhou historii. Přijměte malou procházku do minulosti. Ať jste nejen krásná, ale i vzdělaná.

Oblíbená byla už v antice, kdy doplněná síťkou krotila zvlněné kadeře. Nebo kovová obroučka zvaná „fillet“ přidržovala vlasy zase na temeni a znovu se objevila v renesanci, ale už v podstatně okázalejší a zdobnější verzi. Určitě si vybavíte Leonardovu ušlechtilou Dámu s hranostajem, která má přes čelo jen tenkou pásku. Působí to nesmírně něžně a vyváženě.

čelenky

Čelenky se nosily jen v dobách, kdy byla módní přirozená krása: v antice, renesanci. Úplně se na ně zapomnělo v baroku a rokoku – v době bizarních paruk a příčesů, aby se po Francouzské revoluci zase vrátily s jednoduchým oděvem i účesem v empíru.

Pak zase přezdobené časy biedermeieru, druhého rokoka a secese, až přišla dvacátá léta a opět návrat čelenek. 

Ve dvacátém století se čelenkami zdobily účesy od let padesátých až do současnosti.

Dnes můžete třeba doplnit účes čelenkou ze šátku jako za dob hippie...

Fantazii se meze nekladou.