Všimly jste si, že se čelenky pomalu stávají hitem? Ty tam jsou doby, kdy jsme je používaly jen v koupelně při odličování, nebo maximálně při sportu. Čelenky se staly atraktivním a užitečným módním doplňkem. Za pár korun vám totiž udělají krásnou tečku za stylingem a dodají každému modelu ten správný šmrnc.

K vidění jsou různé varianty od jednoduchých pružných pásků, přes extra široké pruhy nad čelem a la šedesátá léta, až po tenké jednoduché nebo dvojité šňůrky jak z renesančních obrazů. Večerní oblečení si můžete „dozdobit“ čelenkou z něžné síťky, a pokud nechcete ukazovat čelo, uvažte si do vlasů šátek, jak to nosily dámy v empíru.

Ano, tak jako spousta doplňků, má i čelenka dlouhou historii. Oblíbená byla už v antice, kdy doplněná síťkou krotila zvlněné kadeře. Nebo kovová obroučka zvaná „fillet“ přidržovala vlasy zase na temeni a znovu se objevila v renesanci, někdy i v podstatně okázalejší a zdobnější verzi. To ale není případ Leonardovy ušlechtilé Dámy s hranostajem, která má přes čelo jen tenkou pásku. Působí to něžně a vyváženě.

Je zvláštní, že čelenky se nosily jen v dobách, kdy byla v módě přirozená krása: v antice, renesanci... úplně se na ně zapomnělo v baroku a rokoku - době bizarních paruk a příčesků, aby se ve Francouzské revoluci zase vrátily s jednoduchým oděvem i účesem empíru.
Pak zase přezdobené časy biedermeieru, druhého rokoka a secese na čelenky zanevřely, až přišla dvacátá léta a opět jejich triumfální návrat.
Dvacáté století je ve střídání stylů podstatně rychlejší, než tomu bylo kdysi, a čelenka se čas od času objevuje každé desetiletí.   

A dnes je tu zas.

Jak se vám líbí? Vybrala byste si některou z ukázek?
Nosíte čelenky?
Z jakého materiálu a k jaké příležitosti, k jakému oblečení?
Nebo je vám jen pomůckou při odličování a nanášení masky?
Napište nám.