Každý má nějaké zdravotní neduhy. Před zákeřnými bacily a špatnými psychickými stavy člověka nezachrání ani peníze, ani sláva. I naše celebrity občas něco trápí. Tu je bolí, tu je píchá, nebo dokonce trpí depresemi a různými fobiemi. Mají zkrátka stejné problémy jako my všichni ostatní. Každý je však řeší po svém. Někteří je poctivě léčí, a ti nejzodpovědnější jedinci se jim snaží i předcházet.

 

Deprese ho dohnaly k poslednímu výstřelu

Asi nejznámější probíraný případ, který možná měly za vinu deprese, byla sebevražda Karla Svobody. Ten prý trpěl depresemi odjakživa, ale tři čtvrtě roku před svým dobrovolným odchodem se jeho deprese hodně zhoršily. Bohužel to nijak neřešil. Bral pouze slabá antidepresiva a odbornou pomoc, kterou mu nabízel Petr Muk, jenž má také velké zkušenosti s depresemi, u svého psychologa, odmítal. Jeho špatný psychický stav se odrazil i na jeho zevnějšku. Pohubl, stáhnul se ze společenského života a začal odmítat nabídky na práci. O tom, proč se rozhodl opustit tento svět, se do dneška spekuluje. Zda v tom byly manželské problémy, úmrtí v rodině, přílišná kritika jeho muzikálu Golem či všechno dohromady můžeme opravdu jen hádat.

 

I Petr Muk si sáhl na dno

Když už jsme zmínili Petra Muka, pojďme se blíže podívat, jak se s depresemi a životem pere on. Už několikrát se léčil na klinice s maniodepresivní psychózou. I on si už sáhl na naprosté dno jako Svoboda. Jeho však doktoři zachránili. Petr si pro svůj odchod zvolil několik platíček prášků. Dnes už se však tváří, že je mu lépe, a pracuje opět naplno. To, že za jeho životaschopností stojí antidepresiva, není žádnou záhadou. Příliš se tím netají a o svých stavech už několikrát mluvil i s novináři. Své problémy asi nepřepere a naděje, že by zmizely, jsou nulové. Aspoň však nenechává věcem volný průběh a nedovolí depresím, aby ho položily na lopatky.

soutěž - "Na tu už"

 

Aneta Langerová se bojí jít mezi lidi

Poměrně nedávno se v novinách i na internetu také objevily zprávy o tom, že Aneta Langerová trpí sociální fobií. Odborníci tvrdí, že tento problém by se měl co nejdříve řešit, jinak vyústí v mnohem vážnější poruchu. Aneta by mohla problematicky vytvářet fungující mezilidské vztahy, což také následně může ovlivnit sebevědomí člověka. Aneta by tedy měla brzy vyhledat lékařskou pomoc a neměla by se nechat od bratra tolik držet v ústraní.

 

Víte, kdo dál trpěl na deprese?

Mezi slavnými se to lidmi se špatnou psychikou jen hemží. Možná proto, že je na ně v té záři reflektorů více vidět. Každopádně jednoduché to neměl ani Miloš Kopecký se svými maniodepresivními stavy. Daň za literární dar zaplatili depresemi i takoví spisovatelé jako Ota Pavel, Ernest Hemingway, Hans Christian Andersen, Lev Nikolajevič Tolstoj či Johann Wolfgang Goethe. Charles Darwin přišel na to, z čeho se deprese vyvinuly, ale jak se jich zbavit, to nevěděl. Kdo by neznal politika a premiéra Spojeného království s neodmyslitelným doutníkem? Ano, i Winston Churchill měl problémy s depresemi. Věřte, že ani tento výčet není zdaleka úplný.

 

Ale opusťme choroby psychické, které mají tendenci se k podzimu zhoršovat, a podívejme se také na ty klasické nemoci, jako je například chřipka, rýma a jiná nechlazení. Zkusila jsem se na tyto věci zeptat pohádkového prince Jana Čenského.

 

Během podzimu a deštivého jara jsem nejproduktivnější

Prozradil mi, že chřipka u něj nemá šanci, protože se nechává pravidelně očkovat. Dostal taky radu od doktorů, aby si nechal vyndat krční mandle, které jsou prý špatné. Dosud ale zákrok nepodstoupil, prý mu zatím pomáhají zachycovat bacily v krku a nepouští je do průdušek a dál. Jakmile cítí, že se v krku odehrává nějaká neplecha, začne okamžitě jednat a za chvíli je po problémech. Samozřejmě také nezapomíná na přísun vitaminů. Jinak si ale podzimní čas chválí. Je to totiž, kromě aprílového jara, jeho další oblíbené období. Udělá totiž během deštivých dnů mnohem víc práce, než když je na horách čerstvý prašan či svítí slunce, které ho láká na kolo.

 

Snaha otěhotnět může být pro zdraví nebezpečná

Ne vždy se vyplatí toužit po miminku. O tom se přesvědčila Lucie Bílá. Tři roky se marně pokoušela o miminko. Nechala do sebe píchat různé injekce, brala hormony a chodila na kapačky. Zkoušela i umělé oplodnění. Marně. Nejen že se jí nepovedlo přivést na svět Noidovo dítě, ale navíc si svým urputným snažením zdevastovala zdraví. Vážně si totiž poškodila štítnou žlázu. Boj o otěhotnění už vzdala. Začala být opět plodná v práci a ostatní nechává na osudu.

Co říkáte na zdravotní problémy slavných? Jste na tom stejně? Nebo se zaklepáním můžete říct, že vaše zdraví je celkově v pořádku? A jak na vás působí podzim? Trápí vás podzimní deprese, či spíše trpíte na nachlazení? Jak proti tomu bojujete?