Česko čte

„Národ, který málo čte, málo ví. Národ, který málo ví, přijímá špatná rozhodnutí – doma, v obchodě, u soudu, u volební urny. Nevzdělaná většina může přehlasovat vzdělanou menšinu,“ tvrdí americký autor knihy Učebnice předčítání Jim Trelease, který za velkou louží začal brojit proti instantnímu světu plného televize, počítačů a komerce.

Jeho publikace se stala inspirací i evropským projektům, které se pod heslem Čteme dětem 20 minut denně šíří napříč hranicemi. „Doufáme, že si společnost uvědomí, že pravidelné čtení má pro emocionální vývoj dítěte a formování jeho čtecího návyku číst v dospělosti obrovský význam. Bez ohledu na to, kolik máte práce, je předčítání, kromě projevů lásky a objímání, tou nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat pro budoucnost svého dítěte,“ říká Eva Katrušáková, zakladatelka českého verze projektu.

K celé akci se aktivně připojila řada známých osobností - milovníků literatury: Václav Havel, jeho žena Dagmar, Michal Horáček s manželkou Rut, Zdeněk Svěrák, Jan Hřebejk, Emma Srncová, Barbora Špotáková, Petr Nárožný, Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Michal Viewegh s ženou Veronikou, Petr Hapka, Ondřej Vetchý, Ivana Chýlková, Aňa Geislerová, Ondřej Pavelka, Monika Žídková, Martin Dejdar a mnoho dalších.

„Na nic ze svého dětství si nevzpomínám raději než na hlas svého dědečka, který mi četl verneovky, a na hlas mé maminky, která mi četla pohádky,“ líčí Michal Horáček. Je přesvědčen, že předčítat nahlas dětem je tou nejlepší investicí, kterou jim můžeme dát – lepší než drahý mobil, značkové tepláky nebo další nášup jídla. Je to investice do rozvoje jejich osobnosti. Emma Srncová, která vytvořila pro projekt logo a plakát, nostalgicky vzpomíná na své mládí bez televize a na knížky plné pohádek: „Díky čtení si člověk může stvořit svět plný fantazie a já jsem v něm vlastně zůstala dodnes,“ říká.

Odborníci potvrzují, že pravidelné předčítání učí dítě jazyku a myšlení, rozvíjí jeho paměť a obrazotvornost. Rovněž ho obohacuje o vědomosti a vzorce morálního chování. Navíc posiluje sebevědomí. Takže pokud jste dosud nezačali, kupte balík pohádkových knížek a sedněte nad ně třeba hned dnes večer.

Více na www.celeceskoctedetem.cz 

Reklama