píše naše čtenářka s nickem Bokul a podělí se s vámi o příběh svého synka, který možná zdědil oční vadu po ní. V současné době má hodně silné brýle a čeká ho operace očí, tak mu držme palce, ať vše dobře dopadne

Milí čtenáři,

dnešní téma je pro mne jako stvořené. Celá rodina nosíme brýle, a v mém případě je to po většinu mého života.

Brýle jsem začala dle vyprávění maminky nosit někdy ve dvou letech. Diagnózu, kterou jsem slýchávala byla tupozrakost. Během školních let jsem několikrát byla v Léčebně zrakových vad ve Dvoře Králové nad Labem. Pokud je tu někdo, kdo tam byl taky, můžeme společně zavzpomínat, já tam byla s kolektivem moc spokojená. Super sestřičky, a i parta dětí byla fajn.

Během dětství i dospívání jsem nikdy neměla náhradní brýle. Především na nejnižším stupni školní docházky jsem byla z brýlí dost nešťastná. Udělaly ze mne terč šikany. Byla jsem jedné brýlaté dítě ze dvou tříd - jedna z 64 dětí. Množství rozbitých brýlí během těchto let, to jsou moje vzpomínky. Ve chvíli, kdy jsem se dostala na gymnázium jsem konečně nebyla jediný brejloun, to byla pro mne výhra.

V 16 letech se mi brýle rozbily tak, že si je v optice nechali více jak týden na opravu. Za ten týden jsem se naučila koukat bez brýlí. Bylo to fajn. Sice jsem tu a tam rukou hledala na nose brýle, ale viděla jsem i bez nich. S postupem času jsem zjistila, že brýle vlastně potřebuji jen ve stresových situacích, ve chvílích a když je špatné osvětlení. Dlouho jsem to tak vydržela střídavě s nošením a nenošením brýlí. Před rokem a půl jsem však zašla na oční s tím, že na blízko vidím čím dál tím hůř, zda by mi nepomohli. Bylo mi vysvětleno, že při mé zrakové vadě musím nosit brýle stále. Přistoupila jsem na to a poprvé v životě jsem si díky slevě na druhé brýle pořídila rovnou dvoje brýle. Jedny s modrými obroučky a druhé hnědé.

V té době, kdy jsem si pořizovala mé současné brýle, jsem zašla také se synem k lékaři. Nezdálo se mi, jak zakopává tam, kde se nedalo zakopnout (nebylo o co), jak naráží do věcí. Začala jsem pozorovat, jak mu jedno očičko ujíždí a čím dál tím víc jsem si byla jistá, že zdědil oční vadu po mně. K lékaři jsme se tak díky mé všímavosti dostali se synem včas. Bohužel péče, kterou dostal, mu zrak spíše zhoršila. Rok na to jsem se dozvěděla, že onen lékař nemá atestaci na děti :-( Brzy to bude rok, co je syn v péči odborníka. A příští úterý nastupuje na operaci, kde by mu měli povolil vnitřní svaly a pomoci tak srovnat oči do roviny. Aktuálně syn nosí půlené brýle, které fungují jako rovnátka. Nicméně má velký zbytkový úhel, který by právě měla pomoci vyřešit operace. Doufám, že operace dopadne dobře a přinese zlepšení šilhání. Pokud by se to podařilo, mohl by pak nosit i slabší brýle. Aktuálně má cca +7/+10 na obou očích.

Jsme tříčlenná rodina a posledním brejlovcem u nás je tatínek. Ten však nosí brýle do dálky. Syn mu je dost často bere a uvažuji, že manželovi nechám udělat brýle nové tentokráte s pojištěním, aby byla jistota, že o brýle nepřijde a když, tak že mu optika poskytne za 20% brýle nové. Jediný tatínek potřebuje brýle na dálku. A troufám si tvrdit, že když sundám já své brýle, vidím do dálky lépe jak on s brýlemi. A to jsme si brýle pořizovali ve stejný rok. Jen synovi se za dobu léčby změnily 3 rámečky a 4 skla.

Pěkné brýle dokážou divy s obličejem. Mohou být nejenom zdravotní pomůckou, ale i módním doplňkem. Dříve mne lákaly kontaktní čočky, dnes jsem z mnoha důvodů více spokojena s brýlemi. Zkušeností za ta léta mám s brýlemi nespočet, bylo by to na dlouhé povídání.

Co bych však přála všem Vám, čtenářům, je dobrý zrak i bez brýlí!

bokul

Milá bokul, držím vašemu synkovi palce

Text nebyl redakčně upraven

Reklama