Plánujete rodinu? Čekáte miminko? A víte, jak nejlépe uzpůsobit vaše bydlení, aby bylo pohodlné a bezpečné pro dítě i pro vás? Často si ani neuvědomujeme, jaké drobnosti nám mohou doma překážet, přijde-li na svět potomek. To, na co jste doteď byly zvyklé, vám snadno může přijít na obtížit. Dali jsme proto dohromady pár praktických rad, jak odstranit překážky ve vašem bytě či domě a eliminovat  nástrahy číhající na vás i na vaše dítě.

Deset tipů, jak upravit stávající bydlení, když čekáte rodinu

1.    Koupelna

RaifkaKoupání, přebalování a často i oblékání – to vše pojme koupelna. Proto se doporučuje, aby byla dostatečně prostorná. Měl by se do ní vejít přebalovací pult, miminko i vy . Praktický je přebalovací pult s komodou, kam rovnou uložíte ubrousky, plenky a případně i nějaké oblečení. Odstraňte proto z koupelny veškeré zbytečnosti, abyste měly dostatek místa. Ideální je mí také vanu, miminko tam vykoupete daleko jednodušeji než ve sprchovém koutě.

Víte-li, že vaše koupelna není dispozičně ideálně řešena a máte-li čas, pusťte se do rekonstrukce, uvidíte, že za ni budete později vděčné. Časově vám zabere přibližně týden, podle toho, kolik úprav si naplánujete. Stejně tak je to s výší nákladů, které do ní budete investovat. „Chcete-li šetřit vlastní úspory a prostředky, můžete na rekonstrukci koupelny využít výhodný úvěr ze stavebního spoření. Cílem stavebního spoření je nejen podporovat lidi v tom, aby si spořili, ale současně jim prošlapat jednodušší cestu k vlastnímu bydlení. A proto za těmito účely nabízí stavební spořitelny úvěry s nízkým úrokem. Rekonstrukce a modernizace bytů a domů jsou typickým příkladem záměrů, které lze financovat úvěrem ze stavebního spoření,“ říká Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny.

2.    Ložnice

V prvních měsících budete potřebovat do ložnice umístit postýlku. Přeskládejte nábytek prakticky tak, abyste k ní měly snadný přístup. Myslete také na to, že až bude dítě ve svém pokoji, budete potřebovat mít snadný přístup z ložnice k němu.

3.    Dětský pokoj

I když ho vaše dítě využije a ocení až za několik let, začněte ho připravovat už nyní. Až bude dítě na světě, nebudete mít už tolik času na to, abyste si s ním mohly pořádně vyhrát. Přemýšlejte nejen designově, ale i prakticky. Pokud plánujete postavit do pokoje nějaké příčky, myslete na to, že na spaní světlo dítě nepotřebuje, ale na hraní (a později na psaní domácích úkolů) ano.

4.    Vchodové dveře

Mnohé maminky ocení, když kočárek na místo ve sklepě budou moci uchovávat přímo v bytě či domě. Myslete na to, že budete proto potřebovat širší dveře, abyste s kočárkem projely. Ty vám budou užitečné i ve chvíli, až půjdete z nákupu s dítětem v jedné a s taškami v druhé ruce.

5.    Podlaha v předsíni či v chodbě

Jestliže plánujete nechávat kočárek v předsíni či v chodbě, měly byste také zvážit materiál vaší podlahy. Vhodnější než plovoucí podlaha je dlažba, které nebude vadit sníh, ani voda odkapávající z konstrukce kočárku.

6.    Podlahové topení

V dnešní době není podlahové topení pouze otázkou nějakého nadstandardu, stává se běžným vybavením bytů a domů. Oblíbené je nejen z důvodu pohodlí a tepla od nohou (což vaše batole ocení dvojnásob), ale i pro svou energetickou náročnost. „Podlahové topení má nízké provozní náklady. Při porovnání s radiátory můžete ušetřit až 20 procent energie. Je tedy současně ekologicky přátelské. Pokud se rozhodnete pro jeho instalaci, můžete využít zvýhodněné úvěry na přestavby s ekologickým záměrem, které Raiffeisen stavební spořitelna nabízí v rámci EKOprogramu,“ dodává Renata Zikmundová.

7.    Radiátory

Váš byt či dům by měl být vybaven moderními topnými tělesy, abyste předešly tomu, že se vaše ratolest o radiátor spálí. Stejně jako podlahové topení vám nové radiátory ušetří vaše peníze. Automatická regulace dokáže uspořit 5 až 7 procent nákladů.

8.    Úložné prostory

Popřemýšlejte o tom, kde budete skladovat věci jako sáňky, dětské kolo, motorku apod. Ideální je mít vyhraněnou nějakou komoru, kam tyto věci snadno uklidíte, nebudou vám překážet, ani vytvářet nepořádek.

9.    Bezpečnostní opatření

Pamatujte, že každý roh nábytku je potenciální nepřítel. Dítě se o něj snadno zraní. Existují speciální krytky na rohy, díky kterým tyto nástrahy jednoduše odstraníte. To samé platí o zásuvkách. Děti jsou zkoumavé a nápadité a taková zásuvka pro ně bývá nesmírně zajímavá. Proto je důležité předejít nebezpečí, které pro ně může elektrika představovat. Zejména v mezonetových a rodinných domech byste si měly dávat pozor na schody. Šikovné jsou zahrádky, které zamezí tomu, aby se malé dítě ke schodům dostalo a spadlo z nich.

10. Výtah, nájezdové plošiny, brzdičky dveří

Pohybovat se po ulici a po městě s kočárkem už ve většině případů maminkám vrásky nedělá. Veřejná místa jsou často bezbariérově přístupná. Horší podmínky mají maminky s kočárkem na chodbě bytového domu. Nejčastější překážkou bývají schody, malý, případně žádný výtah a těžké dveře, které nevydrží otevřené bez držení. Všechny tyto věci se však dají řešit. Dveře stačí vybavit stavěčem s brzdou, jejíž pořizovací cena se pohybuje okolo pětiset korun, schody před vchodem překonáte pomocí nájezdových plošin a absenci výtahu lze řešit schodišťovými plošinami.

Vzhledem k tomu, že se vždy jedná o úpravy společných prostor, je potřeba takové změny řešit společně s ostatními sousedy v rámci bytového družstva či společenství vlastníků bytových jednotek. Druhé dva případy jsou navíc finančně náročnější. Jeden metr čtvereční páru nájezdových plošin stojí zhruba dva a půl tisíce korun. Schodišťovou plošinu pořídíte přibližně za sto tisíc korun. Oboje lze pořídit v rámci úvěru ze stavebního spoření.

„Úvěry poskytujeme jak fyzickým, tak právnickým osobám, tzn. bytovým družstvům a společenstvím vlastníků bytových jednotek. Na drobnější úpravy je pro fyzické osoby vhodný náš úvěr REKOpůjčka s úrokovou sazbou od 4,6 % ročně, který poskytujeme do 500 tisíc korun bez zajištění zástavou nemovitostí.  Pro právnické osoby je pro tyto účely ideální úvěr KREDIT PLUS s ročním úrokem od 3,5 %,“ vysvětluje Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny. Více informací naleznete na www.rsts.cz.

Raifka

Reklama