5cebb658e2714obrazek.png
1) Nevzplanete láskou nesmírnou

Tolik se těšíte, až své miminko poprvé spatříte, ale čeká vás zklamání. Místo záplavy nepopsatelně krásných pocitů a dech beroucí, nekonečné lásky, jak ji popisují některé maminky na diskuzních fórech, se dostaví – nic! Ano, máte radost, že vše dobře dopadlo, ale příval vřelých citů se nekoná. Myslíte si, že to není normální? Naopak! Má to tak dokonce větší část rodičů, jak ukazují průzkumy. Láska k potomkovi se u nich zkrátka vyvíjí postupně, jak o své děti pečují a sžívají se s nimi. A to může trvat dlouhé měsíce. Proto si nic nevyčítejte, budete-li k této většině maminek patřit i vy.

2) Jako byste ani neporodila

Až si budete balit věci do porodnice, dobře si promyslete, jaké oblečení pro sebe zvolíte na návrat domů. Rozhodně se netěšte, že obléknete své oblíbené džíny, které jste nosila před otěhotněním. Vezměte raději ještě na milost ty těhotenské. Na vašem bříšku, pokud nebudete patřit mezi světlé výjimky, bude ještě nějaký ten týden i déle patrné, že prošlo těhotenstvím. U některých žen dokonce není ještě pár dní po porodu poznat, zda už porodily. Připravte na to i partnera, abyste předešla jeho překvapeným pohledům a nevhodným poznámkám, které ženu nepotěší.

3) Problémy s močením

Při porodu dostává zabrat také močový měchýř, takže se nenechte zaskočit případnými potížemi při odskočení si na malou. Můžete pociťovat mnohem méně intenzivně nutkání k močení, protože na přechodnou dobu možná přijdete o citlivost v oblasti genitálií. A když už na toaletu půjdete, může pro vás být krátce po porodu močení trochu bolestivé. Močové ústroj bývá často oteklé a podrážděné. Problémem někdy bývá také strach rodičky ze zatlačení. Přesto je pravidelné vyprazdňování velmi důležité. Proto personál v porodnici zjišťuje, jak často žena po porodu na toaletu chodí. Napoprvé tuto proceduru dokonce maminky často absolvují za doprovodu sestřiček, a to ve sprše, při tekoucí vodě.

4) Bolavé bradavky

Kojení vás nesmí bolet! A pokud ano, je na vině špatná technika. Také jste tuto poučku slyšela, nebo četla? Ano, je pravdivá, ale jen z části. Velká bolest a poranění bradavek by se vážně konat nemělo. Jenže je pravděpodobné, že vaše bradavky budou zpočátku velmi citlivé a kojení vám bude více či méně nepříjemné. Nemějte však strach, časem své nové roli přivyknou.

5) Kontrakce i po porodu

Radujete se, že jste si kontrakce odbyla na porodním sále? Kdepak, ještě vás čekají. I když samozřejmě mnohem méně bolestivé. Dochází k nim při zavinování dělohy v prvních dnech (cca 14) po porodu. Je třeba, aby se z velikosti na konci těhotenství (1 kg) stáhla zpět do původní velikosti (cca 80 g). A právě k tomu slouží kontrakce. Pokud budete kojit, děloha se zavine rychleji. Však také při krmení miminka ucítíte silnější kontrakce.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama