Čekankový sirup
Sirup z kořene čekanky má mimořádně vysoký obsah vlákniny a pyšní se nízkým glykemickým indexem, díky kterému zůstane hladina cukru v normálu. Čekankový sirup totiž obsahuje jen 5 % sacharidů, což je 12x méně než javorový nebo agávový sirup. Výborná je jeho využitelnost, můžete ho použít místo medu do kávy nebo čaje, při pečení dezertů nebo k oslazení jogurtu či studených nápojů. Skvěle se hodí do diety, protože obsahuje až o 45 % méně kalorií ve srovnání s jinými sladidly. Takže ať už se snažíte zhubnout nebo se stravovat zdravě, čekankový sirup je tou správnou volbou. Čekankový sirup neobsahuje lepek, laktózu ani sůl.

Sto gramů čekankového sirupu obsahuje 71,3 gramů vlákniny, což je úctyhodné množství. Dospělý člověk by měl denně přijmout 25-30 gramů vlákniny a čekankový sirup vám krásně pomůže toto množství naplnit. 

6475d8c06cfe1obrazek.png
Foto: Shutterstock

Všeho s mírou
Dejte si ale pozor na množství, je to jako se vším, všeho moc škodí. V tomto případě je to kvůli vysokému množství vlákniny. Zvlášť pokud nejste zvyklí mít ve svém jídelníčku dostatek vlákniny, můžete mít následně problém se zažíváním a trávením. Zejména, pokud čekankový sirup do jídelníčku zařazujete poprvé, nedivte se, pokud vám to bude způsobovat nadýmání. Je to přirozené a za několik týdnů by to mělo vymizet. Pokud se tak nestane, je možné, že zkrátka čekankový sirup není pro vás.

I pro cukrovkáře
Nespornou výhodou je to, že ho mohou do jídelníčku zařadit i diabetici. Čekankový sirup totiž obsahuje látku inulín, který podporuje růst prospěšných bakterií, které jsou zapojené do metabolismu sacharidů. Navíc díky nízkému glykemickému indexu nedochází k příliš vysokým výkyvům cukru v krvi.

Čekankový sirup je sice dost sladký, ale nepůsobí škodlivě na sklovinu zubů. Naopak přispívá k mineralizaci zubů a snižuje riziko vzniku zubního kamene.

Sirup se vyrábí s různými příchutěmi a vy si tak můžete vychutnat ten s čokoládou, karamelem, medem, matchou nebo malinový.

Zdroj: stobklub, 4slim, kulturistika, ochutnejorech, rehabilitace

Čtěte také:

Reklama