Organizace Amnesty International (AI), která vede dlouhodobou kampaň proti uplatňování nejvyššího trestu za jakýchkoli okolností, ve čtvrtek oznámila, že dvacet tisíc lidí na celém světě čeká na popravu.

Loni bylo ve světe popraveno 2 148 lidí, ve srovnání s 3 797 v roce 2004 je to méně.

 

Tato čísla však nejsou konečná, protože jde jen o počet oznámených poprav. Čína odmítá zveřejnit úplné oficiální statistiky o popravách a Vietnam je vede jako utajované.

 

„V roce 2005 úřady popravily nejméně 2 148 osob ve 22 zemích. Za 94 % všech poprav je zodpovědná čtveřice zemí, kterou tvoří Čína, Írán, Saúdská Arábie a USA,“ píše Amnesty International.

Nejvíce poprav ročně vykoná Čína, která loni nahlásila 1 770 případů, poté následuje Írán s 94 případy, Saudská Arábie s 86 a Spojené státy americké s 60 popravami.

 

 

V Číně je ukládán trest smrti za 70 zločinů,  včetně nenásilných trestných činů jako daňový únik nebo zpronevěra.

Amnesty International  uvádí, že pouze 16 zemí zrušilo do roku 1977 tresty smrti za všechny zločiny. Do roku 2005 jich bylo už 88, ale oficiálně i neoficiálně celkem 122 států od praxe poprav upustilo.

 

Jako poslední byly zrušeny tresty smrti oficiálně v Mexiku a v Libérii. Dalších 11 států připouští nejvyšší trest jen výjimečně, jako v případě válečných zločinů, konstatuje zpráva.

 

Írán byl v roce 2005 jedinou zemí, která přikročila k popravě oficiálně osmi lidí za činy spáchané ještě v nezletilosti. Ve zprávě AI je uvedeno, že dva popravení mladiství byli dokonce mladší osmnácti let. Spojené státy zastavily popravy mladistvých teprve loni v březnu.

 

"Fakt, že Spojené státy jako hlavní vykonavatel poprav mladistvých s touto praxí skoncovaly, by měl být jasným signálem pro ty státy, které stále popravují děti. Tuto barbarskou praxi je nutno zastavit," požaduje AI.
V médiích jsou většinou publikovány hlavně informace o popravách v asijských zemích, jako je Čína nebo Korea a také o arabských státech. Hrozné justiční omyly se ale stávají i v „nejsvobodnější“ zemi světa – Spojených státech amerických.

  

Utrpení nevinného člověka

 

V Americe se objevilo mnoho případů, kdy byl trest smrti uložen nevinnému člověku. Jedním z nich je i případ Anthonyho Portera, černocha ve středním věku, kterému do vykonání rozsudku smrti zbývaly dva dny. Objednal si už poslední jídlo, změřili ho na pohřební oblek a potom nejvyšší soud odložil popravu kvůli jeho nízké inteligenci. Náhodou se jeho případem začala zabývat skupina studentů žurnalistiky. Podařilo se jí argumenty žaloby rozcupovat na kusy a dokázat Porterovu nevinu. Takže Anthony Porterovi zbývaly dva dny do popravy, 18 let strávil čekáním na smrt za zločin, který nikdy nespáchal. Po tomto odstrašujícím případu vyhlásil guvernér státu Illinois moratorium na všechny popravy. 

V USA ukládá trest smrti 38 států. V celách smrti je kolem tři a půl tisíce vězňů. Trest smrti může být vykonán stále ještě i oběšením, zastřelením  nebo v plynové komoře. Standardnější je elektrické křeslo.Odsouzení bez spravedlivého procesu

Amnesty International také uvádí, že velká část lidí byla k trestu smrti odsouzena bez spravedlivého procesu. Podle jejich zprávy mnozí z odsouzených byli popraveni jen na základě důkazů vynucených mučením. Spojené státy v roce 2005 propustily z cely smrti dva muže poté, co se prokázala jejich nevina. V Japonsku byla řada lidí poslána na smrt na základě vynuceného „přiznání“.

V mnoha zemích se odsouzený setkává s nelidským zacházením již v době pobytu v cele smrti. Například ani v Bělorusku nebo v Uzbekistánu nejsou odsouzenci na smrt předem informováni o datu popravy a nemají příležitost rozloučit se s nejbližšími.

V České republice, tedy přesněji řečeno v Československu, byl trest smrti zrušen v roce 1990. Stále se však objevují volání po jeho znovuzavedení.


 

Na konci devadesátých letech byla v USA publikovaná studie, vypracovaná na objednávku Senátu, která objevila zajímavá fakta. Výzkumný tým vyšetřovatelů vedl profesor James Liebman z právnické fakulty Kolumbijské University. Práce na studii trvala pět let. Byly přezkoumány všechny jednotlivé rozsudky smrti, které byly za posledních 23 let vyneseny, a následné odvolací procesy.

"Zjistili jsme, že celkově, v celých Spojených státech, 68 procent - tedy více než dvě třetiny všech rozsudků smrti - mělo tak závažné nedostatky, že nemohlo být uznáno a muselo být odesláno k zpětnému projednání. Když byly tyto případy projednány tak, jak měly, pak více než 80 procent obviněných nebylo odsouzeno k trestu smrti, ale k jiným trestům. Z toho sedm procent z nich bylo shledáno nevinnými,“ komentoval profesor Liebman výsledky studie.

 

Zdroj: www.amnesty.cz

 

Co si o trestu smrti myslíte vy?

Reklama