Ahoj lidičky,
 
nejprve jsem si myslela, že k dnešnímu volnému tématu nemám co říct, ale jeden článek mě přece jen inspiroval. Nejsem typ člověka, co se rád svěřuje, ale někdy je třeba se vykecat.
 
Jsou to již 2 roky, co se nám narodil krásný chlapeček, na svět se vyklubal trochu dřív, než se čekalo, ale vše dopadlo O.K. Náš život plynul tak nějak v pohodě - mateřská, péče o dítě a o rodinu - první úsměvy dítěte, první krmení a mnoho dalších radostí, které mateřství a péče o dítě přináší. O probdělých nocích, růstu prvních zoubků a těch ostatních starostech nemá cenu psát, protože to je přece vedle radosti z našeho malého sluníčka hned zapomenuto.
Ale člověk se rád nechá unášet dojmem, že je vše skvělé a krásné a že se nemůže nic stát. A pak jednou jako blesk z čistého nebe nám dětská lékařka řekla, že budeme muset absolvovat s malým genetické vyšetření - jeho růst neodpovídá grafu vývoje dle věku......... Byla to pro mě strašná rána, píšu "pro mě", protože manžel je strašný kliďas a bral vše tak nějak v pohodě, nepřipouštěl si možnost, že by něco bylo v nepořádku.
Genetické vyšetření jsem si vyžádala co nejdříve, moje nervozita a nejistota mi totiž nedovolily čekat. Ještě dnes si pamatuji, jak jsme s manželem čekali celý rozklepaní, co vyšetření přinese - abyste rozuměli, nejednalo se o nějaké odběry krve, na naše sluníčko se měl jen podívat primář genetického oddělení a říci co a jak a co bude dál. 
Výsledek vyšetření byl, že dítě je psychicky úplně v pořádku, vnímá, reaguje, odpovídá vývoji, ale jedná se o pravděpodobnou vadu růstu.  Jestli je tomu skutečně tak, to ukáže čas - tedy za půl roku absolvovat další vyšetření stejného typu a budeme vědět více.  Ani po půl roce nešlo určit, jestli je dítě tak malé po mně (jsem menšího vzrůstu) a nebo jestli se jedná skutečně o poruchu růstu (možnost, že bude mít kratší končetiny, delší tělo).

Přesné určení má nastat až ve 3 letech. A já mám strach, neustále sleduji své dítě v porovnání s ostatními, ale nejen v růstu, ale i v mluvení, projevu a chování. Když ho večer ukládám do postýlky a dívám se na jeho krásný roztomilý obličejíček, tak si nic takohového nepřipouštím, ale jsou dny, kdy se v mé hlavě odvíjejí katastrofické scénáře....

Bojím se, že dítě bude skutečně mít poruchu růstu - my ho budeme milovat pořád stejně, protože to je náš poklad, prostě sluníčko našich životů, ale dnešní svět je tak krutý vůči těm, kteří vybočují z řady... Jak se k němu budou chovat děti ve škole, bude moci sportovat a co až dospěje? Nebude nám někdy vyčítat, že je "malý chlap"?

Snažím se na to moc nemyslet, ale věřte mi, že tohle bude nejdelší rok mého života... už chci vědět výsledek, protože ta nejistota je mučivá.

Přeji všem krásný den a mnoho zdravých dětí
 
věrná čtenářka    
 
Aluš
 

Pevně držím za celou redakci palce, ať vše dobře dopadne. A věř, že na světě nejsou jen lidé zlí, ale je i hodně hodných, a i kdyby ty výsledky nedopadly dobře, že bude mít celý krásný život před sebou...
Reklama