Foto: Shutterstock
Vodnatá rýma, ucpaný nos, svědění očí či kůže. Pokud se u vás s brzkým příchodem jara objevily tyto příznaky, může se jednat o pylovou alergii. Tuto diagnózu oficiálně potvrzuje lékař - alergolog. Objednat se na vyšetření u specialisty ale není v mnoha regionech snadné. Některé ordinace hlásí stop stav na příjem pacientů a jiné mají několikaměsíční čekací doby.
„Pacient, který se k nám objednává jako nový – ať již sám, nebo na doporučení jiného lékaře – dostane standardní termín za 6 měsíců. Pokud trvá na přímo mojí osobě, počká si 9 měsíců,” říká MUDr. Tomáš Rohovský, alergolog z brněnské kliniky Hornmed. Jak si s takovou situací poradit?
1. Navštivte praktického lékaře
V případě, že pociťujete alergické symptomy, vždy v první řadě navštivte svého praktického lékaře. Ten dokáže stanovit základní diagnózu alergie a vyloučit případné jiné příčiny vašich příznaků. Zároveň předepíše základní léky na akutní obtíže, jako jsou antihistaminové tablety nebo kortikoidové spreje do nosu, a poradí s dávkováním. Nechte si od něj také napsat doporučení na vyšetření u alergologa, který následně diagnózu upřesňuje. Žádanka může být v některých ordinacích specialistů výhodou.
2. Kontaktujte svoji zdravotní pojišťovnu
Pokud vám praktický lékař nedoporučí konkrétního alergologa, kontaktujte více alergologických ambulancí ve svém okolí. Jejich kapacity se i v rámci jednoho města mohou lišit, a tak neztrácejte hlavu v případě prvního neúspěchu. Když se vám najít alergologa, který by přijímal nové pacienty, ani po několika pokusech nedaří, kontaktujte svoji zdravotní pojišťovnu. Ta má povinnost zajistit svým pojištěncům místní a časovou dostupnost zdravotních služeb. S pojišťovnou můžete komunikovat napřímo, nebo využijte jednotný formulář na webu Ministerstva zdravotnictví.
3. Poznejte svůj alergen
Se základní diagnostikou alergie pomůže již zmíněný praktický lékař. V lékárně či ve specializovaných e-shopech lze také zakoupit testy na alergie, které slouží k orientačnímu stanovení diagnózy v domácích podmínkách. Test detekuje přítomnost IgE protilátek v krvi, nemusí však být 100% spolehlivý, a tak než zahájíte samoléčbu, případný pozitivní výsledek vždy raději konzultujte s ošetřujícím praktickým lékařem.
4. Vyhýbejte se svému alergenu
I při zatím nepotvrzeném podezření na pylovou alergii se snažte maximálně vyhnout kontaktu s alergenem. Sledujte pylové zpravodajství a omezte pobyt venku v období květu rostliny, u níž jste vypozorovali, že vám pravděpodobně obtíže způsobuje. Vhodnější je chodit ven brzy ráno, navečer nebo po dešti. K tomu, aby se pylová zrnka nedostávala domů, slouží protipylové sítě, které je vhodné nainstalovat do oken, jimiž větráme. K úlevě v domácím prostředí nebo v práci dobře slouží také čistička vzduchu.
5. Posilujte obranyschopnost dýchacích cest
Lidem trpícím přecitlivělostí na vzduchem šířené alergeny se vyplatí dlouhodobě pečovat o své dýchací cesty, které se v případě útoku pylového alergenu, ale třeba i virů či bakterií, dokáží účinněji bránit. K posílení dýchacích cest můžete využívat inhalace minerální vody pomocí inhalátoru, které dobře fungují jak preventivně, tak i při léčbě akutních obtíží. Dále odborníci doporučují proplachování nosních dutin konvičkou se solným roztokem.
„Pacient s pylovou alergií by se neměl trápit dlouhými objednacími dobami u alergologů. S úlevou od alergických příznaků pomůže i praktický lékař a alergologické testy se stejně ve většině případů nedělají v akutním období obtíží. Termín vyšetření koncem léta nebo i na podzim tak nemusí být nutně na škodu,” uklidňuje zejména nové pylové alergiky Michal Závacký. V případě neakutních dotazů mohou alergici také využít odborné poradenství na portálu ProAlergiky.cz.
Zdroj: Tiskové materiály, ProAlergiky.cz-Michal Závacký
Nový komentář