Lesklé okenní tabulky považuje většina žen za viditelnou vizitku, která výmluvně svědčí o jejich pečlivosti.

Sklo našich oken je jedinou viditelnou plochou našich domů či bytů zvenku.

Možná právě proto je jejich čistota tolik diskutovaným tématem mezi ženami. Jelikož se v mnohých ženách stále přechovává pocit, že ve vánočních časech je nezbytné prokázat naší zdatnost právě leskem okenních výplní, pojďme se v diskuzi podělit o své názory a zkušenosti.

Možná vám přijdou vhod odpovědi některých našich čtenářek, které jsme požádali o odpověď na následující otázku.

Jaký je váš osvědčený postup při mytí oken a jak často okna myjete?

Paní Ilona z Prahy 10, 39 let
„Mám okna velmi nepraktická, dělená s dřevěnými rámy a v mém rodinném domě se nachází celkem 140 okenních tabulek. Pokud je chci umýt pečlivě, je třeba každé z nich rozšroubovat.

Jsem tedy v mytí oken velmi zkušená a také tuto práci upřímně nesnáším. Právě se k ní již několik týdnů odhodlávám…

V nejpoužívanější místnosti domu, v kuchyni, myju okna někdy i dvakrát do měsíce. Topíme totiž stále kotlem na uhlí, a to obnáší více prachu. K mytí oken v celém domě dojde dvakrát do roka a nejosvědčenější metodou pro mě zůstává klasické mytí saponátem a následné leštění novinami a prostředkem na okna. Nutno říci, že v tomto případě se mi vždy osvědčily přípravky dražší.

Nejednou jsem vyhazovala levné čističe ještě před vypotřebením – práce s nimi byla dvojnásobná.

V každém případě doporučuji kvalitní „leštidla oken“, jsou účinnější a jejich spotřeba je menší.“

Paní Helena z Prahy 4, 60 let
„Nedávno v našem panelovém domě měnila stará dělená okna za okna plastová. Mám tedy po letech věčného šroubování a lakování konečně okna, která jsou velmi praktická. Díky jejich kvalitě a snadnému udržování je myju jednou do roka. Dříve jsem dbala více o jejich lesk, ale bydlíme v 11. patře a do oken mi nikdo nekouká. A pokud mám během roku pocit, že je přes ně už špatně vidět, použiju svůj osvědčený trik. Vezmu je zvenku pouze suchým hadrem a hned je v pokoji více světla. V nejhorším ještě nablýskám ironem vnitřní strany a je hotovo. Myslíte, že to někdo pozná? Nepozná. Všichni si myslí, jak jsem pilná a vzorná…..“

Paní Hana z Tábora, 34 let
„Já myju okna jednou až dvakrát do roka. Mou osvědčenou metodou je horká voda se saponátem a potom jakýkoliv spray na okna a suchý hadr, který nepouští chlupy. Leštění jelenicí, kterou používá moje maminka i babička, anebo leštění pomocí novin, mi připadá příliš namáhavé. Vhodný suchý hadr okno vyleští daleko snáze.“

Inspirovali jste se?

Chystáte se na okna ještě před svátky? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a rady. Třeba někomu přijdou vhod a díky vám se pro ně mytí oken stane snesitelnějším.

Nezapomeňte, že letošním předvánočním heslem je „hlavní je se nezbláznit“.

Co by se asi tak stalo, kdybyste vaše okna „vzali“ letos jen na sucho a zvenku?