Zoologové vydali varování, aby se lidé na počátku podzimu připravili ve svých domech na invazi pavouků, sekáčů a jiných členovců. Suché a teplé léto bez velkého ochlazení totiž přispělo k jejich přemnožení. Navíc blížící se zima požene tyto tvorečky do lidských příbytků. „Lidé začnou vidět spousty podivných pavouků ve svých domovech a zahradách,“ varoval šéf společnosti Wildlife charity Matt Shardlow.

A více pavouků bude teď k vidění také kvůli faktu, že se většina druhů chystá na páření a samci nahánějí samice.

Víte, že sekáč není pavouk? Vývojově je daleko starší a liší se stavbou těla, které není členěno stejně jako u pavouků - je kompaktnější. A proč dostal název sekáč? Není to proto, že by si liboval v second handech, ale protože dokáže v sebeobraně odlomit nohu. Tomuto jevu se říká autotomie. Noha sebou po odlomení velmi dlouho seká - odtud pochází český název těchto pavoukovců - a často odláká pozornost predátora.

A ještě někomu se letos dobře daří.

t„Podzim byl velmi mírný, což by mělo být velmi dobré pro larvy tiplic, které jsou velmi citlivé na vysychání. Dlouho nebyl pro tiplice dobrý rok, takže doufáme, že letos tomu tak bude,“ tvrdí Shardlow o velkém dvoukřídlém hmyzu, jemuž lidé často říkají velký komár, ale který na rozdíl od malých příbuzných krev nesaje a je člověku neškodný.

Při chycení umí stejný trik jako sekáč. Snadno se zbaví noh, které jsou schopné se ještě nějakou dobu cukat, takže predátor si všímá spíše jich a tiplice může uniknout do bezpečí. Tiplice jsou špatnými letci, létají jen na krátké vzdálenosti a velmi těžce. Některé druhy mají křídla dokonce zakrnělá.

Bojíte se pavouků? Víte, že se tomuto strachu říká arachnofobie a lze ji zmírnit tím, že budete postupně překonávat odpor právě zvýšeným kontaktem s pavouky?