zelený svět

Britská Královská společnost zveřejnila zprávu, podle níž svět potřebuje geneticky upravené plodiny, aby zvýšil jejich výnosy, minimalizoval dopady jejich pěstování na přírodu a do roku 2050 uživil dalších 2,3 miliardy lidí navíc. Informuje o tom agentura Reuters.

„Problém je tak akutní. Trvale ho vyřešit bez eroze půdy nebo nadměrného užívání umělých hnojiv je mimořádná výzva,“ řekl profesor David Baulcombe, který se geneticky upravenými plodinami zabývá. Problémy s dodávkami potravin pravděpodobně přijdou za 10, 20, 30 let, což podle Baulcombeho není příliš času na vývoj nových plodin.

Řešením by mohly být geneticky modifikované plodiny, ale i šetrnější způsob obhospodařování půdy včetně snižování používání umělých hnojiv.

Podle zprávy Královské společnosti musí Velká Británie investovat 50 až 100 milionů liber (1,4 až 2,8 miliardy korun) ročně na vývoj a podporu britského zemědělství, které v době, kdy Evropa má potravin přebytek, ztratilo motivaci rozvíjet se.

Zpráva také uvádí, že celý svět musí v následujících 16 letech vyvinout pomocí genetiky takové druhy plodin, které budou odolné nejen vůči nemocem, ale i suchu, salinitě, horku a jedovatým těžkým kovům. Pomáhají tomu i objevy v oblasti DNA, které přináší více rostlinných genů vhodných pro genetické inženýrství.

Tyto výsledky a nutnost jejich zavedení do praxe potvrzuje i zpráva OSN z minulého týdne, podle které potravinová krize a celosvětové ekonomická recese způsobily, že více než jedna miliarda lidí v roce 2009 trpí hlady.

Ničí si, podle vás, lidé svou planetu pod nohama? Souhlasíte s genetickou modifikací potravin? Obáváte se takové budoucnosti?


Vracejte se dnes (středa 21. října 2009) každou hodinu na magazín Žena-in.cz, čtěte články, diskutujte... můžete tak vyhrát v naší soutěži! Více zde: Vraťte se každou hodinu na Ženu-in a vyhrajte tisícovku!

Reklama