Zda budete mít na porodné nárok, či ne, to záleží na výši vašich příjmů. Porodné se totiž stalo dávkou, která má rodinám s nízkými příjmy jednorázově přispět na náklady související s narozením dítěte.

Kdo má na porodné nárok?

Hranice všech příjmů v rodině musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Tato částka se vypočítává z příjmů v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Do rozhodného příjmu se přitom nezapočítává rodičovský příspěvek ani přídavek na dítě. Ostatní příjmy včetně mateřské, nemocenské či podpory v nezaměstnanosti však ano.
5b5064c64dfe4obrazek.pngPodtrženo a sečteno, maximální výše rozhodného příjmu rodiny s oběma rodiči činí 20 817 Kč u prvního dítěte a 25 515 Kč u druhého dítěte. V případě matky samoživitelky nesmí její měsíční příjem překročit 13 176 Kč měsíčně u prvního dítěte a 17 874 Kč měsíčně u druhého dítěte.
Pokud výše uvedené finanční podmínky splníte, ještě nemusíte mít vyhráno. Přidělení porodného totiž závisí také na tom, o kolikáté vaše dítě jde.

Pokud je to první potomek, náleží vám částka 13 000 Kč, u druhého pak už jen 10 000 Kč. Jestliže se vaše první dvě děti narodí současně, tedy v případě, že jde o dvojčata (či vícerčata), tyto částky se sečtou, takže obdržíte 23 000 Kč. V takovém případě už ale nemůžete žádat o porodné při druhém porodu. Máte-li už jedno dítě a při druhém porodu se vám narodí dvojčata (či vícerčata), obdržíte porodné jen na jedno z nich, a sice 10 000 Kč.

  • Čekáte své třetí (a každé další) dítě? Nárok na porodné nemáte.
  • Nárok na porodné mají také adoptivní rodiče (ne pěstouni) a lidé, kteří převzali dítě mladší jednoho roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Ovšem jen pokud už nemají dvě a více dětí.
  • V případě, že matka po porodu zemře, náleží porodné otci dítěte.

Kde o porodné žádat?

O porodné je možné požádat nejpozději 1 rok od data narození dítěte, a to na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky. Budete potřebovat občanské průkazy, rodný list dítě a potvrzení o vašich příjmech.

  • Formulář žádosti o porodné naleznete ZDE.

Čtěte také:

Uložit

Reklama