Člověk se vždy něčeho bál. Dlouho se děsil i obyčejného špatného počasí, neboť věřil, že jde o pomstu bohů - to mám vyčteno z mé oblíbené „historické“ literatury Asterix a Obelix (smích), ale zní to dost věrohodně, že? Chvíli prostě trvalo, než nám - jako lidstvu - došla spousta věcí. A mnohé stále zůstávají nevysvětlené... Ovšem tajemno není tím jediným zdrojem našeho strachu.

strach

Bojíme se o své zdraví, děti, práci, budoucnost... Tak jako dřív dával strach z neznámého prostor k manipulaci a vydírání, dnes nás mohou obdobně drtit novodobé strachy. Ano, umíme si je často vysvětlit a nevěříme většinou na žádné čáry máry, v tom máme oproti svým předkům nespornou výhodu, ale i tak podléháme a necháváme se často svázat víc, než je zdrávo.

Všichni víme, že zdravý strach nám může zachránit život. Brání nám zbytečně riskovat a pouštět se do „nerovných bojů“. Zaktivuje útěk, někdy dokonce útok, ačkoliv bychom to do sebe neřekli, nebo z nás udělá „mrtvého brouka“. Zkrátka nás chrání... Ale dlouhodobý strach a stres mohou v lidském těle spustit řadu nežádoucích procesů a udělat sakra velkou neplechu.

Od na první pohled bezvýznamné nespavosti, přes noční úzkosti až po poměrně nebezpečné nemoci, kterými to vše může skončit.

  • Koneckonců krásná čeština velmi výstižně popisuje celý stav věcí: nemoc je prostě NE-MOC, stav, kdy nemáme moc nad svou životní cestou...

Ovšem zpět k našemu strachu. Ne nadarmo se říká, že strach má velké oči. Pokud se díváme na události, které máme před sebou, už dopředu se strachem, mohou nám připadat daleko horší, než je tomu ve skutečnosti.

Ale kde najít tu hranici mezi přirozeným respektem a strachem? Jak odhadnout, na co ještě máme síly, a co nás naopak srazí na kolena? To jest kolikrát hamletovská otázka... a jak jsem se tak poptávala ve svém okolí, řeší ji nejedna z nás.

Hana, 50 let

„Nejvíc se bojím vlastního strachu - kdykoli se chystá něco, o čem vím, že se budu o někoho blízkého bát, bojím se předem toho pocitu, že se budu tak bát...“

  • Pěkně nám zavařit umí kolikrát tedy pouhé představy, což potvrzuje i následující příběh, jenž jsem slyšela v mnoha verzích od různých autorek a v kterém se tedy zřejmě najde i velké procento čtenářek Žena-in.cz.

Darja, 35 let

„Minulý rok jsem kvůli strachu skončila dokonce u psychologa,“ říká otevřeně sympatická žena, do které byste určitě neřekla, že může mít strach o svou budoucnost. Aktivní, mladá, vzdělaná, úspěšná, v kolektivu oblíbená, mohla by mít napsáno v posudku, kdyby ho někdo vyžadoval... Přesto se najednou potýkala s takových strachem, že si sama nevěděla rady. „Bála jsem se, že přijdu o práci v rámci reorganizace, že mě manžel opustí a že nebudu nic zvládat a skončím na ulici jako bezdomovkyně,“ pokračuje ve svém vyprávění a jedním dechem dodává: „Od té doby se to trochu zlepšilo, ale bojím se pořád: finančního úřadu, dopisů s pruhem, že se moje dcera nedostane na osmileté gymnázium, stárnutí, smrti nebo takových blbostí, jako že si o mně moji kamarádi myslí něco špatného. Bojím se zkrátka furt a jen částečně mi pomáhá zjištění, že nejlepší je nestrkat před těmi věcmi hlavu do písku a že koneckonců když ty věci, kterých se bojím, opravdu nastanou, tak většinou nejsou tak strašné, jak se původně jevily.“

  • Často nás strach ochromuje zcela logicky ve chvílích, kdy skutečně vnímáme možnost ohrožení života, případně jsme si již podobnou situací prošli:

Irena, 25 let

Sympatická a usměvavá holčina má za sebou úspěšný boj s rakovinou. Pravidelně dochází na kontroly a přiznává, že toho dne je vždy vystrašená úplně nejvíc. „Když mám strach, jsem neuvěřitelně protivná a pesimistická. Jakmile projdu bránou nemocnice, jsem táááákhle maličká. I tak obdivuhodně svůj strach, jenž má na rozdíl o jiných konkrétní a reálnou podobu, zvládá - možná i díky své společenské a otevřené povaze. Svůj životní příběh dokonce sepsala a dodala tak odvahu dalším ženám, které mají za sebou obdobnou zkušenost.

  • Strach v nás mohou vyvolávat vzpomínky na nepříjemné události, které jsme buď sami zažili, nebo je možná známe jen z vyprávění. Ani to však nesnižuje zásah strachu, který se nás zmocňuje ve chvílích, kdy si uvědomíme, jak podobná je to situace...

Anna, 30 let

Já se bojím, když přecházím přes tramvajové koleje, že se mi tam zaklíní noha a už ji nevyndám. Dokonce se mi pak o tom zdá a ze spaní cukám nohou... Kdo ví, jestli se mi něco takového nestalo v dětství..

  • A pak jsou tu uzavřené prostory, výšky, pavouci a šílená šéfová, že?

Veronika, 31 let

Kromě těch obecných typů strachu, jako jsou nemoci a smrt, mám například největší strach z výšek. Rovněž mě děsí představa, že uvíznu ve výtahu a budu se tam dusit.

A co vy, milé čtenářky, čeho se bojíte? A jak proti strachu bojujete? Na toto téma přineseme samostatný článek a budeme rádi, když svými ověřenými tipy přispějete i vy. Děkujeme.

Reklama