5fbb85d1586a2obrazek.pngNapřeli všechny své síly, aby dokázali dostat do bezpečí židovské děti, které by jinak skončily v plynových komorách. Poslední vlak do Londýna je fascinující a strhující příběh lásky, ztráty a hrdinství o snaze jedné ženy zachránit před druhou světovou válkou co nejvíce židovských dětí z nacisty ohrožené Evropy.
Píše se rok 1936 a nacisté jsou v očích patnáctiletého Stephana Neumana, začínajícího dramatika a syna bohaté vídeňské židovské rodiny, a jeho nejlepší přítelkyně, matematicky nadané Žofie-Heleny, jen primitivními neotesanci. Když se Hitlerovy síly dají do pohybu, bezstarostná nevinnost obou mladých lidí vezme zasvé.
V temnotách se však skrývá naděje. Holanďanka Truus Wijsmullerová riskuje vlastní život při pašování dětí ze zemí okupovaných nacisty do států, které jsou ochotné je přijmout. Tante Truus, jak jí všichni říkají, je odhodlaná zachránit tolik děti, kolik jen bude možné. A tak když Velká Británie rozhodne, že bude přijímat nezletilé uprchlíky z Říše, odváží se vyjednávat dokonce s Adolfem Eichmannem. Pustí se do závodu s časem ve snaze provést stovky dětí po nebezpečné cestě vstříc svobodě. A na dobrodružnou cestu se vydávají i Stephan a Žofie-Helena.

O autorce – Meg Waite Claytonová
5fbb85c387c83obrazek.png

Meg Waite Claytonová je autorkou sedmi románů, které se umístily v žebříčku bestsellerů listu New York Times; poslední takovou knihou je Beautiful Exiles. Mezi její předchozí romány patří The Race for Paris oceněný Langumovou cenou, The Language of Light, finalista ceny Bellwether za sociálně angažovanou beletrii (v současnosti cena PEN/Bellwether) a The Wednesday Sisters, který týdeník Entertainment Weekly zařadil do žebříčku pětadvaceti nejlepších knih o přátelství všech dob. Autorka po absolutoriu práv na Michiganské univerzitě přispívala svými texty také do San Francisco Chronicle, Los Angeles Times, Washington Post, Forbesu a spolupracovala rovněž s veřejnoprávními rádii, často na tématech souvisejících s výzvami, jimž musejí ženy v současnosti čelit.

Recenze:

„Naprosto fascinující a strhující příběh o lásce, ztrátě a hrdinství.“Kristin Hannahová, autorka Slavíka

„Jaké potěšení, začíst se do tohoto strhujícího vyprávění o Kindertransportech. Je to román o soucitu, naději a lásce. Děkuji vám, Meg Waite Claytonová!“Heather Morrisová, autorka bestselleru Tatér z Osvětimi

„Jedná se o vynikající historický román, který je mrazivou připomínkou toho, jak zákeřné, všudypřítomné zlo může postupně pronikat do každodenního života.“Publishers Weekly

„Strhující… Claytonová v živých barvách líčí Truusinu odvahu a vynalézavost tváří v tvář rostoucímu nebezpečí ve chvíli, kdy se začaly uzavírat hranice po celé Evropě.“BBC

„Díky svým výborně vykresleným postavám a závodu s časem je tento fantastický román velice přitažlivý, zvláště pro milovníky historických románů a thrillerů.“Library Journal (Starred Review)

Knihu zakoupíte na GRADA.CZ
5fbb86b2ac570obrazek.png

Reklama