Varhany - unikátní přírodní památka na Českolipsku, kterou si oblíbily nejenom rodiny s dětmi, ale i zkušené filmařské štáby. A proč unikátní? Takzvané Varhany neboli Panská skála jsou totiž čedičovou vyvřelinou. A protože mají nezaměnitelnou podobu, staly se dokonce i kulisou proslulých pohádkových scenérií. Vzpomínáte na Pyšnou princeznu? Ovšem v Čechách je podobných čedičových skvostů více. Kupříkladu zřícenina Trosek v Českém ráji či tajemný kopec Bukovec v Jizerských horách...

Panskou skálu najdeme poblíž Kamenického Šenova v severních Čechách. Je to čedičový vrch, vysoký bezmála šest set metrů, který je díky okolní rovině nepřehlédnutelný, ačkoli jeho výška není ve srovnání s horskými masivy nijak výrazná.
Obdivovanou přírodní památku na Panské skále tvoří čedičové sloupce, téměř svislé, které se vypínají do výšky až dvanácti metrů a které mají v průměru dvacet ač čtyřicet centimetrů.
Jsou to pěti- až šestiboké hranoly a už zdálky připomínají varhany píšťal, takže proto je mezi lidmi spíše rozšířený jejich název Varhany. Pod skálou samotnou se rozkládá malé jezírko, které kdysi vzniklo z jámy po vytěžení horniny. Dnes jeho obsah tvoří dešťové srážky.
Celá scenérie, tedy tmavá skála v podobě píšťal a jezírko před nimi, je velice romantická. Varhany, tvořené čedičem, jsou velice dobře přístupné a viditelné už od silnice, takže je nelze při jízdě autem přehlédnout. Tento přírodní unikát láká nejenom turisty, ale je vyhledávaným objektem našich i zahraničních vulkanologů, a patří k našim národním památkám. Pokud tedy zavítáte na výlet do severních Čech a budete chtít vidět Varhany na vlastní oči, pak navštivte tento překrásný "ráj geologů".

A jestliže vás čedičové vyvřeliny nadchnou svou prostou krásou, tak vězte, že k dalším čedičovým dominantám patří také hora Bukovec v horské osadě Jizerka v Jizerských horách nedaleko Kořenova, a především tolik obdivované Trosky v Českém ráji. Bukovec byl kdysi v minulosti těžbou čediče proslulý. Dnes je známý hlavně tím, že tu rostou zajímavé a poměrně vzácné rostliny, takže tudy vede naučná stezka.
Také Bukovec je národní přírodní rezervací. Tato čedičová kupa je vysoká přes jeden tisíc metrů a vypíná se nad chráněnou horskou osadou, která má svůj nezaměnitelný ráz. Přes osadu Jizerka protéká Safírový potok, kdysi dávno naleziště vzácných kamenů. Takže i z tohoto pohledu je to hodně zajímavé místo.

Trosky netřeba dvakrát představovat, ale přeci jen - slavné Trosky nechal postavit na dvou čedičových vrcholech Čeněk z Vartenberka už ve čtrnáctém století. Jedna ze dvou věží se jmenuje Baba, druhá Panna, a mezi nimi kdysi dávno stály obytné budovy. Dnes sice Trosky nejsou nikým obývané, ale staly se možná něčím víc. Jsou totiž místem, které nabízí tisícům turistů cíl jejich výletů, a to hlavně díky překrásnému rozhledu po zvlněném Českém ráji.

Reklama