5fdb4485410eeobrazek.png
Rybářský přístav Alesund se rozkládá na třech ostrůvcích a v obklopení vody i hor působí až pohádkovým dojmem, který podtrhuje secesní architektura místních domů. Právě v tomto malebném norském městě uprostřed fjordů přišla na svět jedna z největších dobrodružek světa: Cecilie Skog. Letos 9. srpna oslavila své šestačtyřicáté narozeniny, nicméně její příběh by už nyní vydal na několik životů.
5fdb44e3eb852obrazek.png

Pokořila Korunu planety
5fdb44f6541dbobrazek.png

Vystudovaná zdravotní sestra tíhla k přírodě a turistice už v dospívání a své vzdělání později rozšířila o studium outdooru na Volda University College. Vrcholy rodného Norska jí ovšem začaly být malé a brzy zatoužila po zážitcích za hranicemi možností. „Nesnila jsem o tom, že napíšu kus světové historie, jen o dobrodružstvích. Chtěla jsem žít pro daný okamžik,“ říká žena, která má za sebou dlouhou kariéru horské průvodkyně doma i v zahraničí. Jejím domovem se staly ledovce i velehory. Dokázala zdolat pět vrcholků nad 8 000 metrů nad mořem, včetně nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ve své sbírce pokořených velikánů má takzvaných „Seven Summits“ neboli „Korunu planety“, tedy nejvyšší hory všech kontinentů.
5fdb4516766d4obrazek.png

Hory jí vzaly manžela...
5fdb4592eb347obrazek.png

Lezecká vášeň a smysl pro dobrodružství přinesla Cecilii Skog nejen řadu zážitků, ale také lásku; utvořila pár s norským horolezcem Rolfem Baem. V prosinci 2005 společně na lyžích zdolali jižní pól, o pouhý půlrok později pak dosáhli severního pólu. Když si v roce 2007 navlékali snubní prsteny, jen stěží mohli tušit, že jejich manželství bude trvat pouhý rok. Touha pokořovat nebezpečné vrcholy se norskému horolezci stala osudnou. V srpnu 2008 došlo k tragédii na K2, druhé nejvyšší hoře světa. Sedmnáct horolezců z různých koutů světa dosáhli vrcholu, při sestupu z „osmitisícovky“ se ale utrhla ledová lavina. Jedenáct alpinistů se již domů nevrátilo, mezi nimi i Rolf Bae. Kdo by ovšem čekal, že čtyřiatřicetiletá vdova zanevře na hory, které jí vzaly muže, mýlil by se. Ani po této nešťastné události Cecilie nepolevila ve svých aktivitách. Pouhé dva roky po smrti manžela si zapsala další prvenství – společně s Ryanem Watersem jako první lidé zvládli lyžařský přechod jižního pólu bez jakékoliv podpory v podobě tažných psů, větrného padáku či doplňování potravin.
5fdb4552eeb19obrazek.png

Těhotná skrz Grónsko
5fdb44a21dad5obrazek.png

Přes osudovou ránu, která ji potkala, nakonec dokázala i v osobním životě najít štěstí. Také její druhý muž Aleksander Gamme je polárník, objevitel a pokořitel Mount Everestu, který o svých cestovatelských zážitcích napsal několik knih. A jejich dvě malé dcery po vzoru rodičů tráví čas v divoké přírodě, sjíždějí řeky – a samozřejmě lezou po skalách... Mají to v krvi! Není divu, když jejich matka v těhotenství prošla Grónskem. Ostatně, tuto zemi ledu a sněhu Cecile přešla celkem pětkrát. „Moje cesty nemusí být dlouhé a náročné. Kamkoli jdu, výlety mi pomohou utřídit myšlenky a dosáhnout duševního klidu,“ tvrdí cestovatelka, angažující se také ve světě módy. Stala se ambasadorkou outdoorové značky Bergans, jež má stejně jako Cecilie Skog své kořeny v Norsku. Oblečení, nesoucí její jméno, bylo navrženo v úzké spolupráci s profesionální horolezkyní, aby stejně jako jeho nositelka dokázalo čelit i extrémním podmínkám.
5fdb45b7da567obrazek.png
5fdb45db4188dobrazek.png

Reklama