Komáří kalamita. Přesně tak to teď vypadá na mnoha místech Česka.

O komáří kalamitě se dá hovořit tehdy, pokud hmyz útočí víckrát než desetkrát za minutu. Na Olomoucku hygienici naměřili přes dvacet útoků bodavého hmyzu během jedné minuty. Píše o tom páteční vydání Mladé fronty Dnes.

Nejvíce komárů se líhne v oblastech, kde řádila velká voda, třeba na jihu Čech a v Moravskoslezském kraji. " Skutečně účinné jsou jen postřiky larev, kterých je hodně na malém místě. Používají se bakterie, které ničemu jinému neškodí, " vysvětlil Oldřich Šebesta z břeclavské hygienické stanice. Starat by se o ně měli majitelé pozemků, což bývá v případě soukromých vlastníků lesů a tůní problém. Mnohé kraje však na postřiky přispívají.

Plošný postřik dospělého hmyzu je ale dost obtížný - larvy z deseti metrů čtverečních se rozletí do deseti kilometrů čtverečních. Postřik navíc škodí včelám. Komáři v Česku nešíří žádné závažné choroby. Pouze na jižní Moravě se občas vyskytla valtická horečka podobná chřipce, způsobená virem Ťahyňa. Lékaři se však obávají, že by se sem mohly kvůli oteplování rozšířit druhy komárů, které přenášejí malárii, která se v Česku vyskytovala ještě mezi válkami.

Jak je to u vás? Jak se chráníte před komáry?

Reklama