• Současná INDOOR GENERATION tráví pobytem uvnitř budov 90 % svého času.
  • Vzduch uvnitř budov může být až pětkrát více znečištěný než vzduch venku. 77 % populace si to však podle průzkumu YouGov neuvědomuje.
  • Nejvíce znečištěným pokojem v domě, co se týče ovzduší, je často dětský pokoj.
  • Nová studie společnosti VELUX zkoumá, jak jsou denní světlo a čerstvý vzduch pro naše zdraví důležité.

Život ve vlhkých a plesnivých domácnostech zvyšuje hrozbu onemocnění astmatem o 40 %. Pokud s tímto faktem nezačneme okamžitě bojovat, ohrozíme tak svoje zdraví.
5b0fbd1b8e315obrazek.jpg
 
Společnost VELUX zveřejnila výsledky studie INDOOR GENERATION, jejíž součástí byl průzkum, který proběhl v březnu a dubnu v Evropě a Severní Americe. Výzkum probíhal ve 14 zemích a ukázal, že lidé mají mylnou představu o času, který tráví zavřeni v budovách i kvalitě vzduchu v interiéru. Nejvíce se představa od reality lišila u výpovědí Čechů, kteří dosáhli nejhoršího skóre ze všech respondentů. Pouhých 5 % Čechů si uvědomuje, že v uzavřených budovách tráví 21 až 24 hodin denně. Na Slovensku si tento fakt přiznává o něco větší, avšak stále velmi malá skupina lidí, asi 10 % dotázaných. O kvalitě vzduchu v interiéru a venku je správně informováno pouze 9 % Čechů a 17 % Slováků.
Více na: www.theindoorgeneration.com.
 
Pojem INDOOR GENERATION odkazuje na rostoucí skupinu lidí, kteří tráví většinu svého času uvnitř budov. Ve srovnání s předchozími generacemi až 90 % jejich života. Každodenní aktivity v domácnosti jako je vaření, uklízení, sprchování se, zapalování svíček, sušení prádla, nebo spaní i pouhé dýchání přispívají ke znečištění vnitřního ovzduší, což může v průběhu času zvýšit riziko vzniku astmatu a alergií. Za zhoršení kvality ovzduší můžou i různé škodlivé a toxické látky, z nichž jsou například vyrobeny některé plastové hračky, čisticí prostředky a stavební materiály. Pokud nebudou soukromé i veřejné budovy lépe větrány, hrozí, že se bude zvyšovat počet dětí s astmatem. Pravděpodobnost onemocnění se při pobytu ve vlhkých a plesnivých budovách zvyšuje o 40 %.
5b0fbd2cc324dobrazek.jpg
 
77 % populace netuší, že vnitřní vzduch je znečištěn více než venkovní
Průzkum také zjistil velké rozdíly mezi tím, jak si lidé myslí, že svůj život žijí a tím, jak ho skutečně žijí. Pouze 18 % lidí tuší, že tráví 21 a více hodin ze dne zavření uvnitř budov. Skutečná pravda je ale někde jinde. Vznik nové INDOOR GENERATION potvrdily již předchozí výzkumy. Tato generace tráví až 90 % svého času uvnitř budov, a to často v tmavých, špatně větraných interiérech.
5b0fbd5ef0394obrazek.jpg
 
Podle Petera Foldbjerga, ředitele oddělení Daylight Energy and Indoor Climate ze společnosti VELUX, se stále více měníme v INDOOR GENERATION: „Jediný čas, který strávíme na čerstvém vzduchu a denním světle je během cesty do práce, nebo školy. Moderní uspěchaný život se často skládá pouze z brzkého vstávání, rychlé cesty do práce, kde strávíme osm až deset hodin uvnitř kanceláře a cesty domů. Občas si ji zpestříme o zastávku pro potraviny nebo rychlý trénink uvnitř vlhkého a zpoceného fitness centra. Náš výzkum ukázal, jak velké jsou rozdíly mezi tím, co si lidé o ovzduší uvnitř svých domovů myslí a reálnými hodnotami, které dokazují, že vnitřní ovzduší může být až pětkrát více znečištěné než venkovní." Lidé, kteří se zajímají o znečištění ovzduší, nejčastěji hovoří o životě v blízkosti velkých továren nebo v rušných městských oblastech s vysokými emisemi výfukových plynů. I to odhaluje potřebu dalšího vzdělávání a budování povědomí o dopadu životních návyků na naše tělo i duši z hlediska zdraví a obecného blahobytu.“
 
Společnost VELUX uvedla krátký film INDOOR GENERATION s cílem zvýšit povědomí o významu života ve zdravých domácnostech a malých změnách, které může udělat každý. Jak zlepšit své životní prostředí a kvalitu ovzduší ve svém domě si můžete prohlédnout zde:


 
Více na: www.theindoorgeneration.com
 
Šest jednoduchých kroků, jak můžete zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti

  • Větrejte alespoň třikrát až čtyřikrát za den.
  • Dbejte na to, aby byly dveře do koupelny zavřené a během sprchování si zapněte ventilátor.
  • Při vaření používejte odsávač anebo otevírejte okno.
  • Nezapalujte svíčky.
  • Sušte prádlo venku.
  • Pravidelně uklízejte.

Další informace naleznete na webových stránkách www.velux.cz.