Stovky lidí z celého světa poběží 5.července ulicemi španělské Pamplony, a to jen s červenou šálou a plastovými rohy. Běh naháčů je nová tradice z dílny největší světové organizace za práva zvířat PETA. Tato událost se odehráva jen dva dny před každoročním El Encierrem, neboli "Během býků". Mezi naháči letos nebude chybět ani aktivista Svobody zvířat. 18letý Marek Voršilka z Prahy chce ukázat turistům, že Pamplona nemusí zůstat krvavým městem, kde se lidé baví pomalou smrtí bezbranných zvířat.

Běh naháčů se za dobu své pětileté existence těšil značné pozornosti světových médii. Počet učastníků se každoročně zvyšuje téměř o dvojnásobek - v minulém roce se jej zúčastnilo více než 600 lidi z dvaceti zemí. Do akce se zapojí i mistní stánkaři, ktéří budou prodávat naháčská trička. Naši příznivci již napsali starostovi Pamplony, aby přijal novou tradici a zavrhl týrání býků.

Běh býků je lakádlem pro turisty, ale většina návštěvníků nemá ponětí o krutosti, která je na býcích páchána. Zvířata jsou do běhu obvykle štvána elektrickými bodci a ostrými tyčemi a mnoho z nich v takto vyprovokovaném běhu utrpí vážná zranění. Před býčími zápasy jsou býci oslabováni sedativy, biti a oslepováni.

Španělská opozice vůči býčím zápasům vzrůstá. V dubnu roku 2004 Barcelona zakázala tento primitivní sport a dalši města, např. Torello, Calldetenes a Olot, ji od te doby následovala.

"Zábava spočívajicí v úmyslném ubližování zvířeti nemá ve dvacátem prvním století své místo," řiká koordinátorka kampaně Lauren Bowey. "Na rozdíl od sadistických býčích masakrů, Běh naháčů nabízí davovou zábavu bez jediného zkřiveného chlupu na býčích zádech."

Více informací, včetně videa z minulých ročníků, je k dispozici na adrese RunningOfTheNudes.com.

 

Zdroj: www.svobodazvirat.cz

Reklama