Spáleniny od sluníčka na našem těle jsou nepěkné a také velmi bolestivé. I když jsme si toho dobře vědomy, stejně se jim někdy nevyhneme. Sluníčko léčí, ale „slunko je aj sviňa“.

sun

Nebezpečné paprsky

Za dob našich předků se říkalo, že sluníčko léčí, že vyhání nemoci z těla apod. Jenže od té doby se zvětšila ozonová díra a také náš organismus už není takový, jaký mívali naši pradědečci a prababičky. Větrem a sluncem osmahlé tváře, bez kapky opalovacího krému, to už můžeme vidět jen v dobových filmech.

Do  titulu jsme si vypůjčili větu od Bolka Polívky: „Víš, jaká je slunko sviňa“? Ale nemusí. Pokud se budeme ke své pokožce chovat rozumně.
Pro naši kůži jsou velmi nebezpečné především paprsky UVB, které jsou také jednou z příčin rakoviny kůže. Společně s paprsky UVA pak mají na svědomí stárnutí kůže, ruku v ruce jdoucí s vráskami. No a také ono nešťastné spálení.

Chce to hodně krému

Většina odborníků vám řekne: „Nechoďte na slunce.“
Ale ono se to lehce řekne. Seďte doma, když venku je tak krásně.

Hned při zesílení prvních jarních paprsků (které opalují nejvíce) bychom měli chodit na sluníčko v půlhodinových intervalech, které postupně zvyšujeme. A pokud už se chystáte na letní dovolenou, je dobré zhruba měsíc před odjezdem začít brát doplněk stravy s obsahem beta-karotenu. Nešetříme ani opalovacím krémem, natíráme se co dvě hodiny, půl hodiny před pobytem na sluníčku. Výši faktoru volíme podle toho, zda jsme doma na zahradě, nebo někde u moře.

Rady, samé rady, ale co když už se spálíme?

V tom případě se doporučuje samozřejmě pobyt ve stínu, opakovaná studená sprcha a dostatek tekutin. Také je dobré se natírat krémy určenými na spálenou kůži, např. dobře osvědčeným Panthenolem. Anebo můžeme vyzkoušet klasický babský recept:
„Dejte si na spálené místo tvaroh nebo bílý jogurt, který horkost vytahuje.“

Tématem dnešního vydání je: Spálení od sluníčka

  • Napište nám vyzkoušené „babské rady“ na spálenou kůži
  • Také přidejte historku, kdy jste se „naposledy“ spálila od sluníčka
  • A kdy a kde?
  • Natíráte se opalovacím krémem, nebo na to s prominutím „kašlete“?
  • Anebo možná patříte k těm šťastným, které se „nikdy“ nespálily, o to více důvodu napsat a poradit, jak to děláte.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek obdrží pěkný dárek: luxusní přípravek na opalování a po opalování od firmy Garnier

darek

Reklama