Zítra nás čeká částečné zatmění Slunce. Další podobné z našeho území spatříme až za pěknou řádku let, tak si je nenechte ujít. Kde je bude možné sledovat, co si pronás vesmírná tělesa vlastně přichystají a jak chránit oči před zářením? To jsme zjistili za vás…

Zítra ráno, konkrétně tedy 20. 3. 2015 od 9 hodin a 37 minut, budeme moci na území celé České republiky sledovat částečné zatmění Slunce. Bude až do června 2021 jediné, které u nás spatříme. Pokud se i vy chystáte vzhlédnout k obloze a užít si nevšední nebeskou podívanou, čtěte dále.

Co si pro nás nebeská podívaná zítra přichystá?

„Měsíc při částečném zatmění Slunce zakryje až 73 % slunečního disku. K maximu úkazu dojde v 10 hodin a 46 minut místního času a bude v celém jeho průběhu pozorovatelné na celém území České republiky,“ sdělila nám Sylvie Gorková z hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

Vyjde nám počasí?

Zažeňte skeptické myšlenky, že zatmění Slunce kvůli špatnému počasí neuvidíte. Dle serveru Meteopress.cz nám bude nebývale přát. „Střední Evropa se bude nacházet v nevýrazném tlakovém poli a frontální oblačnosti by u nás mělo začít přibývat od severozápadu až odpoledne. Na některých místech ale bude začátek pozorování omezovat možný výskyt mlhy nebo nízké oblačnosti, která se ovšem během poledních hodin na většině míst Česka rozpustí.“

Pohled do Slunce je nebezpečný!

sluncePři sledování zatmění Slunce vám hrozí poškození centrální části sítnice, takzvané makuly. Tato část oka zajišťuje nejvyšší ostrost vidění detailů potřebnou pro čtení a drobné práce. „V případě, že se do slunce dívá osoba s širšími zornicemi, například ve vyšší nadmořské výšce, nebo při jeho zatmění, navíc třeba teleskopem, je to nebezpečné. Dochází k fokuzaci UV světla do centra sítnice s následnou fototoxickou a fototermální reakcí v pigmentové vrstvě sítnice,“ vysvětluje Jana Mikšovská, lékařka z pražské Oční kliniky DuoVize.

Reakce oka vyvolává přechodný otok v centrální části sítnice, což se projeví zhoršenou kvalitou vidění. Otok se sice během několika měsíců vstřebá, ale jestli se navrátí k původnímu stavu i ostrost vidění, to už záleží na rozsahu poškození sítnice. „V případě, že vznikl trvalý defekt v jednotlivých sítnicových vrstvách sítnice, normální vidění se již neobnoví. Tento defekt bohužel není nijak léčitelný, oko ztrácí stoprocentní funkční schopnost. Zejména na blízko,“ upozorňuje Mikšovská.

Nechte na očích!

Ochranné pomůcky k pozorování slunce přitom existují. Nejlepší jsou speciální brýle s vysokým UV filtrem a s ochrannými postranicemi. Tedy podobné, jako používají například vysokohorští horolezci nebo svářeči. „Běžné sluneční brýle jsou v takto extrémních situacích naprosto nedostatečné,“ varuje odbornice.

Ale pozor! Nespoléhejte se ani na okouřená skla nebo rentgenové snímky, jak tomu často bývá! „Jsou pro oči ještě škodlivější. Mají slabý UV filtr a zároveň se za nimi rozšíří zornice. Takže se paradoxně na sítnici dostane ještě více škodlivého záření,“ vysvětluje lékařka. 

Čtěte také:

Reklama