Časté noční močení je příznakem řady chorobných stavů od banálních až po závažné. Jestli jste noční chodci, radši se poraďte se svým praktickým lékařem, případně specialistou. Když má nemoc jméno, snadněji se léčí. Určení diagnózy urologem, urogynekologem, nefrologem, interním lékařem nebo gynekologem může odhalit některou z těchto příčin:

pomočování

1. Nadměrné pití na noc - příjem tekutin před spaním je pochopitelně často spojen s nucením na močení během noci. Jedná se o neškodný a lehce řešitelný stav.

2. Noční polyurie - to bývá nejčastější příčinou nykturie. Pacienti s noční polyurií produkují větší množství moči, než je močový měchýř schopen pojmout. Lze tomu zabránit podáváním léku (desmopresin) na koncentraci moči v noci. Lék nahrazuje neschopnost organizmu vstřebávat vodu zpět do organizmu.

3. Malý močový měchýř - stav, kdy je významně nižší noční funkční kapacitu měchýře, lze také řešit pomocí léků.

4. Zvětšená prostata - to je velmi častá příčina nočního močení u mužů nad 50 let. Tkáň zvětšené prostaty utlačuje močovou trubici a zhoršuje vyprazdňování. Moč odtéká v přerušovaném tenkém proudu, muž se plně nevymočí a po určité době ho pocit nutkání na močení probouzí znovu. Příčinou zvětšení prostatické tkáně může být pochopitelně i rakovina prostaty.

5. Poruchy spánku - pacienti, kteří se v noci často budí z jiných než urologických důvodů, mohou při takovém probuzení pociťovat potřebu močení a přitom vymočit pouze malé množství moči. Nykturie může být považována za přidružený projev primární poruchy spánku. Nezbytná je návštěva somnologa (odborníka na spánek) nebo neurologa.

6. Srdeční selhávání - nykturie je varovným příznakem srdečního selhávání, a to spíše jeho pravostranné složky, tj. hromadění krve v žilách před pravou polovinou srdce. Když si člověk lehne, zvýší se návrat žilní krve z dolních končetin a nahromadí se tak více krve v žilách v břiše, kam patří i ledvinové žíly. To vede ke zvýšení tlaku krve v ledvinách, což má za následek vyšší filtraci a vznik většího množství moči. Nezbytná je návštěva kardiologa.

pomočování

7. Diuretika na noc - léky na odvodňování podané večer pochopitelně zvyšují frekvenci nočního močení, protože se díky nim vytváří větší objem moči. Je proto lepší podávat diuretika ráno nebo ve vyšší dávce, ale 6-8 hodin před uložením ke spánku.

8. Ostatní příčiny častého močení - infekce močových cest, cukrovka 1. typu a 2. typu, diabetes insipidus (žíznivka), těhotenství. Tyto příčiny vyvolávají časté močení jak během dne, tak během noci.

Močení v noci (nykturie) u žen je častým příznakem hyperaktivního močového měchýře. Před první návštěvou lékaře můžete udělat první krok sami - přineste s sebou vyplněný mikční deník a dotazník hodnotící hyperaktivní močový měchýř. Oba formuláře si můžete stáhnout z webových stránek: http://www.nykturie.cz/materialy-ke-stazeni/

Reklama