kid

Prázdniny se nám pomalu přehouply do druhé poloviny a volné dny, které zbývají našim malým školákům, se neúprosně krátí. Je třeba je na návrat do školy nějak připravit?

Posledních pár dnů zbývá, než vaše potomstvo opět zasedne do školních lavic. Vám se možná uleví. Doma bude po dvou měsících klid a ticho, nebudete muset vařit jako pro polní kuchyni, protože se děti naobědvají ve školní jídelně a manžel v práci. Budete mít víc času pro sebe. Alespoň dopoledne, pokud zrovna nebudete v práci.

To je ta příjemnější stránka deseti měsíců školní docházky. Bohužel vám práce v odpoledních hodinách zase přibude, především s těmi menšími školáky. Místo toho, abyste děti poslala ven na hřiště, budete spolu muset procvičovat, učit se a psát domácí úkoly. Teď se možná ptáte, zda by nebylo lepší svého školáka začít s učením „trápit“ už teď, aby pro něj přechod mezi prázdninami a školními povinnostmi nebyl příliš dramatický. Odpověď zní: Ano.

Učení nebo odpočinek?

Nutno však podotknout, že na přípravy je ještě čas. Zatím by si malí školáci ještě měli užívat volna. „Pokud dítě nemá s prospěchem vážnější problémy a školní docházku i přípravu zvládá samostatně, nevidím důvod pro učení o prázdninách," řekl psychoterapeut Jan Kulhánek a dodal, že zvládáním školy ani zdaleka nemyslí stav, kdy je dítě jedničkářem. Při hodnocení je potřeba se opřít vždy o věk dítěte i to, jaký ročník a stupeň dítě navštěvuje.

Odborníci se shodují, že prázdniny slouží především k odpočinku, nikoli k biflování, opakování nebo dokonce učení nové látky. „Jako je čas k učení, je i čas prázdnin. Obojí by se mělo dodržovat," tvrdí brněnský psycholog Jiří Brančík. Děti se tak vlastně učí jednu důležitou věc, kterou budou v dalších letech potřebovat – oddělit práci a odpočinek.

Pokud děti učení vyloženě žádají i během prázdnin, můžete jim vyhovět. Nechte je dělat, co chtějí, většinou samy zvolí hravou (tedy tu správnou) formu. Můžete také vyzkoušet různé naučné tábory, výlety a kroužky.

Jak připravit děti na školu?

kidPřestože by děti měly hlavně odpočívat, není úplně zakázáno je na blížící se návrat do školních lavic pozvolna připravovat. „Prázdninovou přípravu do školy bych tedy smrskl do posledního týdne až 14 dnů, a to spíše formou pomalého zvykání si například na ranní vstávání," míníKulhánek. To však neznamená, že ze dne na den utnete večerní televizi, začnete je posílat do postele o osmé a budíky nařídíte na šestou hodinu ranní. Taková příprava by měla probíhat spíš nenásilně. Večerku i budíček posouvejte pozvolna.

Na nižších stupních základních škol se první dny až týdny věnují opakování a připomínání již probraného učiva. Pokud chcete opakovat už o prázdninách, zvolte hravou formu. „Například angličtinu lze děti nechat procvičit přímo na zahraniční dovolené. Konverzovat s nimi může i rodič, ale velmi lehce a zvolna. Slovíčka lze zase osvěžit tím, že dítě jednoduše necháme pojmenovávat věci okolo sebe," popsal Brančík. Stejným způsobem můžete trénovat samozřejmě i jiné jazyky.

Matematiku nižších ročníků si můžete procvičit u počítání mušlí, bonbonů apod. Zdatnější děti vám pomohou vypočítat a naměřit plochu, kterou potřebujete pro svůj stan, nebo dobu, za jakou se dostanete z domova k rybníku. Češtinu si můžete připomenout při psaní pohledů a dopisů z dovolené. Zeměpis a přírodovědu můžete opakovat na každém rodinném výletě.

Vhodná je také hra na „hloupého“, kdy se vaše dítě dostává do role učitele a rádce. „Nevíš, jak se anglicky řekne….?“ „Teď si nejsem jistá, jaké i/y se píše ve slově…?“ Pokud nemáte potomka v pubertálním věku, je jistá naděje, že vás ani nebude mít za pitomce :-)

Máte doma malé školáky? Připravujete je na školu nebo je necháte užít si prázdniny do posledního dne?