Mladou nadanou spisovatelku Lucii Lukačovičovou již trochu znáte. Její nejnovější knihu „Vládci času" jsme vám představili v recenzi minulé pondělí (viz ZDE!) a mohly jste o ni i celý týden soutěžit. Dnes jsme si pro vás s touto báječnou a okouzlující slečnou, která na mě moc mile zapůsobila už na první pohled, připravili rozhovor. Jako místo jeho uskutečnění si vybrala sushibar na nábřeží. Pro mě to byla docela novinka, protože sushi jsem nikdy nejedla, tak jsem se svěřila do jejích rukou a ona mi vybrala sushi, které bylo chuťově velmi nezvyklé, ale dobré.

Vy máte asi sushi hodně ráda, když jste si pro rozhovor vybrala tuto restauraci. Umíte ho i sama připravit?
Není to úplně jednoduché, jde především o to správně připravit rýži, aby se příliš nerozpadala ani příliš nelepila. Kvůli práci na knize „Vládci času“ jsem na nějaký čas odjela do Japonska, snažila jsem se tam samozřejmě pochytit i něco ohledně jejich způsobů přípravy jídla. V Japonsku existuje téměř nepřeberné množství druhů rýže, každý se tradičně podává při jiné příležitosti, některé jsou drahé, a jsou proto symbolem přepychu.

Japonci jsou úplně jiná kultura. To muselo být jistě zajímavé setkání.
Bylo. Setkala jsem se s mnoha zvláštními zvyky, z nichž některé Evropana docela zaskočí. Například skutečnost, že Japonci neříkají „nevím“, protože to považují za nezdvořilé. Čili když se někoho zeptáte na cestu, a on neví, raději vás pošle neurčitými slovy úplně špatně. Je na vás, abyste si z neurčitého mumlání odvodili, že ve skutečnosti cestu nezná. Musím říct, že pro tvorbu příběhu byly všechny tyhle detaily a zvláštnosti hodně inspirující.

Jak se vám vůbec kniha psala?
Do historického příběhu o boji mezi dvěma rody jsem se v podstatě zamilovala, postavy jako by samy přicházely a ožívaly mi před očima. Základní problém byl udržet japonské reálie a zároveň srozumitelnost pro evropského čtenáře. Musím přiznat, že některé postavy mi nesmírně přirostly k srdci, a když zahynuly, tak jsem je při psaní obrečela.

Slyšela jsem, že kromě toho, že sama píšete, psaní i vyučujete. Je těžké začít psát? Co to obnáší?


Základem je hodně číst, člověk získá přehled, inspiraci a vyhne se klišé, protože je pozná. Jako čtenář sám zjistí, co na čtenáře jak působí. Kromě inspirace a nápadu je potřeba zvládnout gramatiku, sloh a řemeslné triky, které k psaní patří. V případě inspirace lze poradit, jak ji získat, a řemeslu se lze naučit.

Kdy vás poprvé napadlo, že začnete psát?
Už jako dítě jsem si ráda vymýšlela příběhy a vyprávěly jsme si je vzájemně s mladší sestrou. Když mi bylo asi dvanáct let, začala jsem psát. Předsevzala jsem si, že budu spisovatelkou. Svoje prvotiny mám schované dodneška, ale přísahám, že bych je nikomu neukázala. S každým napsaným příběhem se autor mění a zdokonaluje. Během studia na střední a vysoké škole jsem začala publikovat a postupně jsem si vydobyla jméno.

Jaká byla vaše studentská léta?
Vystudovala jsem antropologii na FHS UK a knihovnictví na FF UK. Vysoká škola mi dala rozhled a samozřejmě mě mnozí profesoři podporovali a poskytovali konstruktivní kritiku. Dostala jsem se ke spoustě starých knih a nových pohledů na literaturu. I když pravda je, že na knihovnictví jsem vzhledem k současným trendům viděla víc počítačových souborů než skutečných knížek.

Jaký je váš oblíbený autor a kniha? Třeba to, co vás během studentských let inspirovalo.
Od základní školy je moje literární láska J. R. R. Tolkien a jeho trilogie Pán prstenů. V originále je to velice krásná četba, jazykově bohatá. Hodně jsem četla mýty a legendy, mají v sobě něco, z čeho se staví dobré příběhy. Z českých autorů je mým velkým vzorem Františka Vrbenská – jako autorka i jako osobnost. Dokonce jsem ji ztvárnila jako postavu v povídce „O těch, kteří se vracejí“ (sborník Čas psanců).

Jaký autor je naopak váš neoblíbený?
Autoři návodů k použití pračky, mikrovlnky nebo videa.

Takže jakému žánru byste se chtěla jako spisovatelka vyhnout?
Ráda experimentuji, zkouším různé žánry a různé styly, abych viděla, co dokážu. Co všechno se mi podaří z jednotlivých žánrů získat a přetvořit ve prospěch kvalitního příběhu. Psala a publikovala jsem pohádky, detektivky, historické příběhy, akční i dramatické, science-fiction, fantasy, recenze, povídky inspirované klasickými autory, psychologické povídky, poezii, teoretické články, rozhovory s jinými umělci, ale i – více či méně – krvavé horory. Jsem přesvědčena, že člověk by se měl učit a neustále se vyvíjet. Ráda přijmu téměř jakékoli téma nebo žánr jako výzvu, pokud mě alespoň trochu zaujme.

A o čem bude vaše další kniha?
Spolu se svou sestrou Petrou a dalšími třemi spoluautory pracuji na pseudo-historickém románu z renesančních Benátek. Mělo by se jednat o šest příběhů, které se budou vzájemně proplétat. Nad městem, kde se děj odehrává, se vznáší hrozba války s rozlehlou říší, téměř všemocná Rada sedmi pilně intrikuje (mimochodem, v Radě je jen jediná žena, ale patří k mým oblíbeným postavám a své místo ve vysoké politice si rozhodně vydobyla právem) a jedna zoufalá dívka se snaží dostat svého otce z vězení, kde skončil pro obvinění z vraždy. Pokud se všechno podaří, měly by příběhy vyjít v dárkové sérii maličkých „kolibřích“ knížeček, které když se sestaví k sobě, jejich obálky vytvoří celistvý obraz.

To zní jako velmi zajímavý příběh. Na takový se určitě budeme těšit.

Tím jsme dojedly poslední sousto a dopily poslední kapku saké. Ochotný číšník byl brzy u nás i s účtem. Při placení útraty mě zaplnil zvláštní smutek. Ani ne tak kvůli celkové sumě k zaplacení, ale proto, že příjemné posezení a povídání s Lucií mi tímto skončilo. Nezbývalo mi než se s ní rozloučit a každá jsme se vydaly za svými dalšími povinnostmi. Mohu jen doufat, že brzy vydá svou další knihu a já budu mít možnost se s ní znovu setkat.

Jak vám plyne čas? Měla jste už možnost si knihu „Vládci času“ přečíst? Nebo se vám do rukou dostala jiná povídka od ní? Jak se vám to líbilo? Měla byste zájem o další knihy od této autorky? Máte také ráda japonskou kulturu? Byla jste někdy v Japonsku nebo byste se tam chtěla podívat?

Reklama