eznam.jpg
Foto: Shutterstock

S teplým počasím se chceme cítit co nejlépe, a právě jaro s sebou přináší myšlenku „očisty“, která setřese i přeneseně tíhu dlouhé a chladné zimy. Více o detoxikaci, která z latinského toxicus, v překladu znamená jedovatý, prozradil zakladatel české značky Green idea, která se zabývá bylinkami a zdravým životním stylem, MVDr. Jiří Pantůček.

Detoxikace a očista organismu je přirozený proces těla. Proč náš organismus vystavit detoxikaci? 
V průběhu života se v našem organismu hromadí nejrůznější cizorodé látky. Jejich zdrojem je znečištěné životní prostředí, nekvalitní strava, rezidua léků, stres, nekvalitní spánek, alkohol a další. Tyto látky (toxiny) mají negativní vliv na naše zdraví a optimální fungování těla. Je proto velice důležité, těchto látek se aktivně a pravidelně zbavovat. 

Co přesně se při detoxikaci děje? 
Naše tělo se toxinů zbavuje přirozeně samo, je však dobré mu v tom i pomoci. Přibližně 75 % toxinů je odstraněno působením jater. Játra jsou klíčový detoxikační orgán, který je schopný v našem těle odseparovat látky potřebné od těch nežádoucích, které zadrží a následně vyloučí přes ledviny, kůži a plíce. Pokud jsou však játra přetížená, vrací se toxické látky do tkání a ukládají do tuku. Mezi další důležité detoxikační orgány patří trávicí soustava, lymfatický systém, pokožka, ledviny a močová soustava. Právě v ledvinách se filtruje krev a odstraňují se toxiny močí z organismu. Ledviny jsou rovněž spoluzodpovědné za udržování pH v těle. A aby správně fungovaly, musíme přijímat dostatek tekutin. Důležité je i střevo, které brání průchodu některých toxických látek do těla a zodpovídá za imunitní systém. Detoxikaci tedy provádíme z důvodu podpory činnosti veškerých orgánů, nežádoucí toxiny by se jinak uložily do tukové tkáně, což nechceme. 

Proč je potřeba očista právě po zimě? 
Nedostatek slunečního svitu spojený se sníženou hladinou vitaminu D, časté výkyvy teplot, obvyklý pokles pohybové aktivity a také menší výběr čerstvé lokální zeleniny a ovoce mohou mít vliv na sníženou výkonnost našeho těla. Tělo a metabolismus lze po dlouhé zimě nastartovat nejen pobytem v přírodě a stravou bohatou na živiny, ale také bylinnými doplňky stravy. 

Jak poznat, že náš organismus potřebuje detoxikaci? 
Signálem intoxikovaného organismu je únava, skleslost, nedostatek životní energie, zažívací potíže, zpomalený metabolismus a častá bolest hlavy. Kvalitní detoxikace je většinou provázena i úbytkem váhy – hubnutí je způsobeno jednak menším energetickým příjmem ve stravě a rovněž zrychlením metabolismu. Optimální detoxikace trvá až tři měsíce, pomůže však i kratší cyklus. 

Pokud jde o detox těla, většinu prvně napadne hladovka či přerušovaný půst, pití více vody, v lepším případě svačinka v podobě zeleného smoothie. Prozraďte nám, jak na zdravou detoxikaci. 
S ohledem na intoxikaci, nebo následně detoxikaci je velice důležitý spánek, pohyb a strava. Právě strava může náš organismus zanášet nejrůznějšími toxiny, nebo naopak podpořit jejich vyloučení z těla ven. Navyšte tedy porce čerstvé zeleniny a ovoce. Dbejte na pitný režim (voda, bylinné čaje), omezte cukry, smažené a grilované pokrmy a přijměte dostatek vlákniny. 

64356ca8b8e1dimage.jpg
Foto: Shutterstock

Detox lze podpořit i bylinnými produkty. Jakými? 
Vzhledem k tomu, že potřebujeme působit na více orgánů, není možné použít pouze jednu bylinu. Je nutné použít vhodnou aplikační formu, ideálně standardizované extrakty: 

Ostropestřec mariánský – obsahuje velké množství aktivních látek (zejména silymarinu), které se s úspěchem používají jako prostředek pro podporu správné funkce jaterní tkáně a stimulaci biliární sekrece. Ostropestřec pomáhá chránit játra proti poškozením a stimuluje jejich činnost. Silymarinu je silný antioxidant, podporuje vylučování toxinů a podporuje obnovení jaterních buněk. 
Kurkuma – kurkumin aktivuje enzymy, čímž podporuje správnou funkci buněk a jejich odolnost vůči oxidaci. S úspěchem se používá k regeneraci jater a ledvin poškozených alkoholem a cukrovkou. Kurkumin je vhodné podpořit piperinem. 
Medvědí česnek – významný zdroj vitamínů. Snižuje cholesterol a zabraňuje usazování tuku v orgánech. Skvěle dezinfikuje trávicí systém a celkově podporuje trávení. 
Pampeliška lékařská – působí silně močopudně v případě zadržování tekutin. Pomáhá odstranit z těla cizorodé látky. Podporuje činnost jater, snižuje cholesterol. Navíc má silný močopudný účinek. 
Přeslička rolní – bohatý zdroj křemíku. Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů. Podporuje činnost ledvin a močového měchýře. Má rovněž silný močopudný účinek. 
Měsíček lékařský – všestranná léčivka používaná převážně na problémy s pokožkou. Tlumí křeče, čistí krev, podporuje činnost jater, celkově dezinfikuje a působí protizánětlivě. 
Zelený čaj – je silný antioxidant, který chrání organismus před oxidativním poškozením. 
Zelené superpotraviny (zelený ječmen, chlorela, Spirulina) – působí proti překyselenosti. Zdroj významného množství vitamínů a minerálů. Čistí střeva, podporují imunitu, urychlují metabolismus a snižují únavu. 

Je možné očistu podpořit i „zvenku“? 
Samozřejmě ano. Velmi důležitý je již zmiňovaný pohyb na čerstvém vzduchu a zdravá životospráva. Pokud nejsme schopni si zdravější přístup k jídlu udržet celoročně, tak alespoň v obdobích aktivního detoxu. Na škodu nejsou ani lymfatické masáže, které podpoří správné fungování lymfatického systému, který má důležitý podíl na odolnosti proti nemocem. 

Zdroj: MVDr. Jiří Pantůček, Green Idea