Od začátku podzimu do příchodu jara probíhá na estetických klinikách hlavní sezona laserových ošetření. Ať už tedy řešíte červené žilky nebo pigmentové skvrny ve tváři, jizvy po akné, strie, potřebujete se zbavit ošklivého a možná přímo nebezpečného znaménka, anebo si zkrátka přejete vypadat o pár let mladší, nyní je pro jejich řešení a splnění všech těchto přání ideální čas. Najděte si v přehledu níže svůj problém s pletí či požadavek a zjistěte, jaký speciální druh laseru vám ho pomůže vyřešit.

Žilky, metličky, strie, jizvy

Od kožních potíží cévního původu vám pomůže laser Vbeam. Umí řešit problémy související s rozšířením nebo zmnožením cévek kdekoliv na těle, nejčastěji je však platný v obličeji nebo třeba na nohou. Dále dokáže zmírnit projevy tzv. růžovky (rosacey) a slouží ke korekci žilek a metliček, červených jizev po akné nebo zjemňuje jizvy po různých plastických operacích a úrazech. Ani to ale není všechno. Laser Vbeam totiž svým účinkem eliminuje viditelnost strií a odstraňuje virové bradavičky. Výjimečných výsledků pak dosahuje také při ošetřování hemangiomů, tzv. pavoučků i dětských ohňů.
 
Co se při ošetření Vbeamem vlastně děje? „Laserový paprsek reaguje s červeným krevním barvivem v cévkách. Pomocí tepla se cévka ‚zatáhne‘ a ztmavne, začne připomínat modřinku. Jako každá jiná modřinka se ovšem i tato zakrátko vstřebá a zahojí. Laserové pulsy jsou během ošetření vnímané jako záblesky světla spojené se štípnutím,“ popisuje korektivní dermatoložka Katarína Třísková.

Bradavice, kožní výrůstky a mateřská znaménka

5bc0a736ba559obrazek.jpgPomocí erbiového laseru můžete řešit všechny tyto nelichotivé a mnohdy i nebezpečné kožní útvary. Laser postupně odpaří jednotlivé vrstvičky kůže v daném místě, čímž vás bezpečně zbaví bradavičky, výrůstku nebo vystouplé pihy v nešikovné lokalitě. „Po ošetření pokožku mechanicky nenamáhejte, netrapte ji přílišným horkem ani vlhkem. Odpusťte si proto saunu, bazén i horkou vanu. Stroupek, který se vám v ošetřeném místě vytvoří, rozhodně nestrhávejte. Odloupne se sám během 4–10 dnů,“ radí dermatoložka Iva Obstová.

Omlazení pleti i řešení jizev po akné

K celkovému omlazení pokožky slouží zejména frakční CO2 laser. Ten vyhlazuje drobné linky, hlubší vrásky zjemňuje. Dokáže také zpevnit povadlé kontury obličeje, pomůže od vkleslých jizev po akné a stáhne póry. Celkově pak sjednotí tón pleti a zlepší její strukturu. Kromě obličeje je vhodnou lokalitou k ošetření tímto laserem i krk, dekolt a hřbety rukou. Všechny tyto partie totiž prozradí váš věk nejdříve a navíc s maximální přesností...

Na jakém principu frakční CO2 laser funguje? „Laserový paprsek dopadá na pokožku v mikrobodech, které vytvářejí na povrchu kůže jakousi mřížku. Laserem dojde k odpaření drobných oblastí epidermis a díky uvolněnému teplu v hloubce k prohřátí kolagenu. Kolagenní vlákna se teplem remodelují (přestavují) a následně se začínají vytvářet i vlákna nová. Tento proces obnovy je dlouhodobý, trvá nejméně 3 měsíce. Pokožka se tedy postupně vypíná a efekt se prohlubuje. Pro větší komfort lze přibližně hodinu před ošetřením aplikovat na kůži lokální anestetický krém. Pro rychlejší průnik znecitlivujících látek vrstvu krému ještě překrýváme fólií,“ uvádí dále Iva Obstová.

Nežádoucí chloupky kdekoliv na těle

Vadí vám chloupky nad horním rtem, v podpaží, na nohou nebo v jiné části těla, třeba i v té nejintimnější? Pomocí laseru LightSheer DESIRE se jich můžete jednou provždy zbavit. Ošetření ale musíte několikrát zopakovat, a to přibližně 5–8 krát. Mezi každou procedurou je navíc nutné dodržet interval okolo 6–8 týdnů, aby se chloupky zachytily v každé růstové fázi a opravdu byly všechny tímto laserem 5bc0a759b2cd8obrazek.jpgnakonec zničeny. Pokud tedy chcete příští léto okouzlovat své okolí hladkou pokožkou a hlavně sobě ušetřit čas, který jinak bohužel strávíte únavným holením, právě nyní je ideální doba, kdy s laserovou epilací začít.

„Laserová epilace je nejúčinnější při odstraňování tmavých chloupků na světlé kůži. V takovém případě vás dovede zbavit téměř všech chloupků. Odchylky od tohoto ideálu však neznamenají, že epilaci provést nelze. Akorát je dobré předem počítat s vyšším počtem ošetření. Efekt laserové epilace se odvíjí od typu chloupků, lokality epilace i od fototypu kůže,“ dodává ještě dermatoložka Katarína Třísková.

Nepovedené tetování či permanentní make-up, stařecké skvrny


Od nešťastně zvoleného permanentního make-upu, tetováže, nebo nelichotivých hnědých skvrn na hřbetech rukou, vám dokáže ulevit laser Nd:YAG Quanta-plus. Podobně jako u laserové epilace je ale nutné ošetření tímto laserem několikrát zopakovat, a to v intervalu okolo 3–4 týdnů. „Laserový paprsek rozstřelí pigment skvrnek zůstávajících na kůži po slunci i tetovážích. Při ošetření laser vysílá jeden impuls za druhým a postupně tak ošetřuje místečko po místečku. Bílé krvinky dokážou barvu tetováže účinně vstřebat a ošetřené místo zahojit,“ vysvětluje průběh a princip ošetření korektivní dermatoložka Markéta Majerová rovněž z MEDICOM Clinic.

Jedna rada na závěr:
Po každém ošetření kůže laserem pamatujte na ochranu před UV zářením. Prvních pár dní po ošetření se slunci úplně vyhýbejte a i tak pokožku raději chraňte slunečním přípravkem s vysokým SPF 50 nebo dokonce SPF 50+. Jedině tak předejdete nežádoucí kožní reakci, zejména začervenání kůže a jejímu nepříjemnému svědění.