Na jihu Evropy na Balkáně, mezi Srbskem, Albánií a Bosnou–Hercegovinou, se na 13 812 km² rozkládá turisticky atraktivní země zvaná „Montenegro“.


Převážnou část země s téměř panenskou přírodou tvoří nádherné hory, vysoké přes 2500 metrů, které jsou rájem horolezců i lyžařů. Na severu se tyčí pohoří Durmitor (hory, kde spí bohové), 36hektarový národní park s lesnatými porosty plnými zvěře, kde ještě v květnu leží sníh.


Pohoří DurmitorČerné jezero

Pod horou Siňajevina se rozkládá největší travnatá planina v Evropě, na které lze najít až 1500 druhů chráněných rostlin. Až kýčovitý kolorit krajiny dokreslují Černé, Ďáblovo a celá řada menších jezer s průzračnou vodou, v létě až 20 ºC teplou. Centrem oblasti je letovisko Žabljak, ležící na březích řeky Tary.

Kaňon řeky TaraJaukovičův most přes Taru

Další přírodní rezervací, zvoucí k návštěvě, je oblast ledovcového Biogradského jezera v masivu Bjelasica. Město Kolasica je východiskem výletů do okolních hor i vodáckých túr a raftingu na řece Taře. Od něj se terén svažuje do úchvatného údolí řeky Morače, kterému vévodí stejnojmenný klášter z 13. století.

Monastýr MoračaMonastýr MoračaMonastýr Mrača - interiér

Turisty-vnitrozemce ovšem nejvíc láká průzračně tyrkysové Jaderské moře. Z nabídky pláží patří k nejnavštěvovanějším Kotorská, Budvanská a Barská riviéra, bečičská Slovenská pláž či 13kilometrová, převážně nudistická pláž z Ulcinju do Ade Bojany, rybářské vesnice ležící na samé hranici s Albánií.
Ade BojanaBudvaLuxusní ostrovní komplex Sv. Stefan

Nejkrásnější pohled na slavnou Boku Kotorskou se naskýtá z masivu Lovčen, ze silnice spojující přes Njeguši přístav Kotor s bývalým hlavním městem Cetinjí. Zátoku tvoří dvě menší, složené z několika zálivů.

KotorBudvaBoka Kotorská

S Kotorem, dříve významným obchodním a námořním centrem, sousedí rybářské městečko Perast, jehož obyvatelé jako hold panně Marii, která držela ochrannou ruku nad tamními rybáři, uměle navršili v zátoce naproti útesu Sv. Djordje ostrůvek Gospa od Škrpjela, nyní významné poutní místo.

Ubytování:
Hotely jsou klasifikovány stupnicí A–D. Ubytování v privátu stojí asi 7–10 eur, v levnějším hotelu 15–18 eur, v luxusním jsou ceny individuální, a to dost vysoké
.

Nalevo od Kotoru, naproti ostrovu sv. Nikoly, se za skalní hradbou rozkládá starobylé městečko Budva, proslulé svými čistými, prostornými plážemi s hrubým pískem.

UlcinjMořské plodyPršut - místní specialitaUlcinj

Magistrála končí v Baru, největším přístavu, jehož stará část nese pozůstatky tureckého osídlení. Nejjižnějším a snad i nejkrásnějším starobylým letoviskem je půvabný Ulcinj, ležící jen 16 kilometrů od Albánské hranice.

Cestovní formality:
Do Černé Hory lze cestovat individuálně autem či autobusem (nejlépe přes Srbsko), výhodnější je však letecké spojení – buď do chorvatského Dubrovníku a odtud autobusem, nebo přímo letecky do Tivatu a Podgorice (– z Prahy, Brna, Pardubic i Ostravy, i několikrát týdně). Oficiální měnou je Euro.

„Černá Hora se rychle stává zemí, se kterou se na poli světového cestovního ruchu musí vážně počítat,“ řekl Ženě-in, majitel cestovní kanceláře KOVOTOR PLUS, Jiří Hájek. „V loňském roce ji navštívilo v období leden–listopad 33 078 turistů z České republiky, což představuje nárůst o 20 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2006."

Reklama