V pátek jsem vám po reportáži ze zámku Velké Losiny slíbila ještě návštěvu expozice v Geschaderově domě v nedalekém Šumperku. Na této výstavě se „přímo dotknete“ tajemné magie, spojené s krutou a zlověstnou čarodějnickou minulostí.

Pokud vás zajímají blíže čarodějnické procesy, rozhodně si nenechte ujít návštěvu expozice v Geschaderově domě v nedalekém Šumperku.

Ale i pokud vás tyto procesy nechávají chladnými, na výstavu se určitě vydejte, něco tak úžasného, myslím i z hlediska dokonalosti přípravy, jsem ještě nezažila.

Geschaderův dům

V tomto domě v 17. století bydlela rodina Heinricha Pesckeho, právě on a jeho žena Marie se stali nejstatečnějšími oběťmi Bobligova řádění.

dum

Geschaderův dům

Hned při vstupu do domu dostanete moderního „průvodce“, a to audioprůvodce guidePORT™. Prostřednictvím sluchátek tak uslyšíte „hlas“ samotného inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, který vás bude celou expozicí provázet. Při procházení podzemím vám bude přímo dýchat na záda.

vstup

ještě „bezpečný“ vstup

chodba

Při procházení podzemím vám bude Boblig dýchat na záda

listina

po cestě míjíte originál listiny s rozsudky smrti (s Bobligovými průpovídkami)

Na expozici se objednává 14 dní dopředu. Doporučuji jít pouze ve dvojici, případně úplně sama. Já jsem šla sama a mráz mi běhal po zádech. Fotoaparát se mi třásl v rukou, jako by mi ho rval samotný Boblig.

Pokud znáte takový ten zvláštní pocit, kdy vám zdřevění nohy a nemůžete dál, tak tady ho rozhodně zažijete. Prostřednictvím výstavy začnete soucítit s upálenými oběťmi a jste ráda, že jste na světě právě teď a právě v tuto dobu.

cela

v takovýchto a podobných podmínkách čekali odsouzení na smrt

kaplicka

součástí interiéru je i kaplička s modlitebními klekátky

kul

a upalovací kůl (mnich vpravo „není“ živý)

Jelikož jsem si prošla výstavu úplně sama, neměl mě kdo fotit. Poprosila jsem tedy ještě pána u pokladny, zda by to se mnou znovu prošel a nafotil mě. Maličko se zděsil mým zvrhlým nápadům, tj. focení u kůlu a na natahovacím žebři. Španělskou botu už se mnou absolvovat nechtěl.

kul

u kůlu se sice směju, ale být to doopravdy, tak mi do smíchu není :(

Ne, nebojte se, masochistka nejsem. :) Jen se ráda bojím. A také jsem měla jistotu, že to není doopravdy. Neumím si představit, že to tak kdysi opravdu bylo. Že by se tam najednou inkvizitor Boblig přede mnou objevil a začalo to „naostro“.

zebr

na natahovacím žebři (můžete si i zatočit), vedle v bedně byla španělská bota a palečnice

I když já stejně tak nějak podvědomě věřím, že tam po celou tu dobu byl. Opravdu jsem cítila jeho dech za zády. Věřte – nevěřte.

kniha

součástí expozice je i kniha Kladivo na čarodějnice

tabulka

Podrobnější informace o výstavě naleznete na: http://www.sumperk.cz/cs/turisticke-informace/expozice-carodejnicke-procesy.html

Související článek:

Reklama